Sastanak na vrhu EU-a i Kine: uspostava mira i stabilnosti u Ukrajini zajednička odgovornost

04.04.2022.

Europska unija i Kina svoj su 23. sastanak na vrhu održale putem videokonferencije 1. travnja 2022. Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen održali su sastanak na vrhu s kineskim premijerom Li Keqiangom, nakon čega je uslijedila razmjena mišljenja s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel izjavio je: Kao velike svjetske sile, EU i Kina moraju surađivati u cilju što skorijeg okončanja rata Rusije protiv Ukrajine. Imamo zajedničku odgovornost održavati mir i stabilnost te siguran i održiv svijet. Važne međunarodne norme i načela moraju se poštovati. Računamo na potporu Kine u postizanju trajnog prekida vatre, okončanja nepravednog rata i rješavanja dramatične humanitarne krize koju je taj rat izazvao.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je: Naglasili smo da je ruska invazija na Ukrajinu odlučujući trenutak ne samo za naš kontinent, nego i za naše odnose s ostatkom svijeta. Međunarodno pravo kao i suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine moraju se poštovati. Kina, kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, ima posebnu odgovornost. Nijedan europski građanin ne bi imao razumijevanja za pružanje bilo kakve potpore sposobnosti Rusije da vodi rat. Razgovarali smo i o mogućim načinima suradnje na raznim pitanjima kao što su globalna sigurnost opskrbe hranom, klimatske promjene i borba protiv COVID-a.

 

Vojna agresija Rusije na Ukrajinu

EU i Kina opširno su raspravljali o vojnoj agresiji Rusije na Ukrajinu, koja ugrožava globalnu sigurnost i svjetsko gospodarstvo, kao i sigurnost opskrbe hranom i energijom. Europska unija istaknula je da je njezin glavni prioritet zaustaviti neopravdanu i ničim izazvanu invaziju Rusije na Ukrajinu, suverenu zemlju i ključnog partnera EU-a. Unija je također naglasila da je važno da Rusija dopusti pristup humanitarnoj pomoći i zaštiti humanitarne koridore te da prestane s napadima na civilno stanovništvo i infrastrukturu.

Podsjećajući na odgovornost EU-a i Kine kao globalnih aktera da rade za mir i stabilnost, EU je pozvao Kinu da, u skladu sa svojom ulogom u svijetu, između ostalog kao stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a i zemlja koja ima jedinstveno bliske veze s Rusijom, podrži napore da se odmah okonča krvoproliće u Ukrajini.

EU je naglasio da Rusija invazijom na Ukrajinu krši ključne norme i načela međunarodnog prava izražene u Povelji UN-a i temeljnim dokumentima OESS-a, posebice poštivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Rusija je time svjesno potkopala europsku sigurnosnu arhitekturu, uključujući Helsinški završni akt, Parišku povelju i Budimpeštanski memorandum, čija je potpisnica.

EU je podsjetio da su međunarodne sankcije protiv Rusije uvedene s jednom jedinom svrhom, a to je zaustavljanje ruske agresije, unatoč znatnim gospodarskim posljedicama za EU i njegove globalne partnere. Svako zaobilaženje učinaka sankcija ili bilo kakva pomoć Rusiji produžili bi krvoproliće i rezultirali još većim brojem civilnih žrtava i gospodarskim poremećajima. EU će surađivati sa svojim partnerima kako bi pozvali na odgovornost Rusiju i one koji su odgovorni za rat Rusije protiv Ukrajine i bilo kakva kršenja međunarodnog i međunarodnog humanitarnog prava. Svi pokušaji da se zaobiđu sankcije ili na drugi način pomogne Rusiji moraju se zaustaviti.

 

Bilateralni odnosi

EU je izrazio razočaranje zbog neopravdanih sankcija koje je Kina uvela, među ostalim protiv članova Europskog parlamenta, i mjera prisile usmjerenih protiv unutarnjeg tržišta EU-a i država članica. Pozvao je Kinu da te mjere ukine, u cilju produktivnijeg angažmana koji bi koristio objema stranama.

Oporavak od pandemije COVID-19 i dalje je zajednički prioritet. Čelnici su razgovarali o suradnji na kampanji cijepljenja i ponovnom otvaranju gospodarstva. EU je potvrdio svoju predanost suradnji s Kinom i ostalim državama članicama Svjetske zdravstvene organizacije na novom sporazumu o prevenciji pandemija te pripravnosti i odgovoru na njih.

EU je istaknuo potrebu pronalaženja rješenjâ za dugotrajne probleme povezane s pristupom tržištu i poboljšanjem ulagačkog okruženja u Kini kako bi se osigurali uravnoteženi trgovinski i gospodarski odnosi. Čelnici su zadužili Trgovinsko-ekonomski dijalog na visokoj razini da prije ljeta pronađe konkretne načine za napredak u rješavanju ovih pitanja. Dogovorili su se da će u bliskoj budućnosti proširiti sporazum između EU-a i Kine o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla.

 

Čelnici su se složili da će nastaviti suradnju na pitanjima klimatskih promjena i energetske tranzicije, što je neophodno za svladavanje tog hitnog globalnog izazova. EU je naglasio važnost dodatnih mjera uoči skupa COP 27 u Sharm El Sheikhu, uključujući postupno smanjivanje korištenja ugljena. EU i Kina surađivat će kako bi osigurali stvaranje čvrstog i ambicioznog novog globalnog okvira za bioraznolikost na skupu COP15 u Kunmingu. Dijalog na visokoj razini o okolišu i klimi sastat će se prije ljeta.

EU je istaknuo važnost transparentnog i konkurentnog okruženja za digitalno gospodarstvo, kao i pouzdane i etičke upotrebe umjetne inteligencije. Izrazio je zabrinutost zbog sve većih kibersigurnosnih prijetnji i pozvao na odgovorno ponašanje država u kiberprostoru. EU i Kina nastavit će dijalog na visokoj razini putem interneta.

 

EU je ponovio svoju zabrinutost zbog situacije u pogledu ljudskih prava u Kini, uključujući postupanje s pripadnicima manjina i borcima za ljudska prava, pri čemu je ukazao na pojedinačne slučajeve, kao i zbog ukidanja načela „jedna zemlja, dva sustava” u Hong Kongu. EU očekuje nastavak suštinskog dijaloga o ljudskim pravima radi razmatranja tih zabrinjavajućih pitanja.

EU je potvrdio svoju predanost politici „jedinstvene Kine”, istovremeno izražavajući zabrinutost zbog porasta napetosti između Kine i Tajvana. Čelnici su se osvrnuli i na situaciju u Afganistanu, Mjanmaru i na Korejskom poluotoku.

vrh stranice