SANKCIJE: zastupnici u Europskom parlamentu traže strože mjere protiv Rusije

02.03.2022.

Nakon ruske invazije na Ukrajinu, zastupnici u Europskom parlamentu jučer (1.3. 2022.) su zatražili strože sankcije protiv Rusije i nove napore da se Ukrajini dodijeli status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u.

Ukratko:

  • Zastupnici u Europskom parlamentu traže napredak u postupku kojim bi se Ukrajini dodijelio status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u
  • EU bi trebao ograničiti uvoz najvažnije ruske izvozne robe, kao što su nafta i plin
  • Sankcijama se moraju strateški oslabiti rusko gospodarstvo i industrija
  • Treba ubrzati isporuku obrambenog oružja Ukrajini
  • Zabranu korištenje sustava SWIFT treba proširiti na Bjelarus

 

U rezoluciji usvojenoj jučer Parlament najoštrije osuđuje nezakonitu rusku invaziju na Ukrajinu i zahtijeva da Kremlj prekine sve vojne aktivnosti u toj zemlji, Također, osuđuje ulogu bjelaruskog diktatora Lukašenka u napadu.

Zastupnici u Europskom parlamentu se kategorički odbacuju rusku retoriku u kojoj se navodi mogućnost pribjegavanja oružju za masovno uništenje, podsjećaju Rusiju na njezine međunarodne obveze te upozoravaju na opasnost od nuklearne eskalacije sukoba.

Također pozivaju Europsku komisiju i države članice EU-a da pruže dodatnu hitnu humanitarnu pomoć Ukrajini u suradnji s humanitarnim agencijama UN-a i drugim međunarodnim partnerskim organizacijama.

Tekst je usvojen s 637 glasova za, 13 protiv i 26 suzdržanih.

 

Nastojanje da se Ukrajini dodijeli status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u
U Rezoluciji se institucije EU-a pozivaju da nastoje toj zemlji dodijeliti status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u. U tekstu Rezolucije stoji da bi svaki takav postupak trebao biti u skladu s člankom 49. Ugovora o Europskoj uniji i temeljiti se na zaslugama. U međuvremenu, EU bi trebao nastaviti raditi na integraciji Ukrajine u jedinstveno tržište EU-a u skladu s postojećim Sporazumom o pridruživanju između EU-a i Ukrajine.

 

Strože sankcije protiv Rusije

Iako pozdravljaju brzo donošenje sankcija EU-a, zastupnici u Europskom parlamentu traže šire restriktivne mjere usmjerene na strateško oslabljivanje ruskog gospodarstva i industrijske baze.

Konkretno, navode da bi trebalo ograničiti uvoz najvažnije ruske izvozne robe, kao što su nafta i plin. Trebalo bi zabraniti nova ulaganja EU-a u Rusiju i nova ruska ulaganja u EU. Sve ruske banke trebale bi biti isključene iz europskog financijskog sustava, a Rusiji bi trebalo zabraniti korištenje sustava SWIFT.

Niz sankcija, uključujući zabranu korištenja sustava SWIFT, trebalo bi proširiti na Bjelarus zbog izravne potpore te zemlje ruskoj invaziji na Ukrajinu.

 

Isporuka oružja i zaštita izbjeglica

Osim toga, u Rezoluciji se države članice EU-a pozivaju da ubrzaju isporuku obrambenog oružja Ukrajini, u skladu s člankom 51. Povelje UN-a, kojim se dopušta individualna i kolektivna samoobrana. Također se zagovara jača obavještajna suradnja EU-a s Ukrajinom u pogledu trenutačne agresije.

Parlament također pozdravlja predanost EU-a aktivaciji Direktive o privremenoj zaštiti kako bi se svim Ukrajincima koji bježe od rata odmah omogućio izravan pristup zaštiti. Odgovornost za prihvat izbjeglica koje pristižu na vanjske granice EU-a trebalo bi ravnomjerno podijeliti među državama članicama EU-a.

 

Ciljane sankcije protiv pojedinaca, ukidanje „zlatnih viza” za bogate Ruse

Zastupnici u Europskom parlamentu zahtijevaju da se brzo usvoje ciljane sankcije protiv pojedinaca odgovornih za korupciju na visokoj razini u Rusiji i Bjelarusu te oligarha i dužnosnika bliskih vodstvu tih zemalja.

U Rezoluciji stoji da bi države članice i saveznice u kojima postoje programi stjecanja boravišta ulaganjem (tzv. „zlatne vize”) trebale preispitati sve korisnike takvog boravišnog statusa i opozvati dozvole vrlo imućnih ruskih pojedinaca i njihovih obitelji, posebno dozvole sankcioniranih pojedinaca i poduzeća.

vrh stranice