Ribarstvo: Komisija predlaže drugi paket kriznih mjera za potporu sektoru ribarstva i akvakulture

13.04.2022.

Komisija je danas (13.4. 2022.)  predložila zakonodavnu izmjenu Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo za razdoblje 2014. – 2020. (EFPR), kojom bi se omogućile dodatne krizne mjere za potporu sektoru ribarstva i akvakulture u EU-u u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu. Time se nadopunjuje prvi paket kriznih mjera donesen 25. ožujka u okviru Europskog fonda za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu (EFPRA) .

Paket sadrži financijsku naknadu za dodatne troškove, za izgubljene prihode i za skladištenje proizvoda, kao i za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti tamo gdje su trenutačno opasne.

 

Korištenje sredstava preostalih iz razdoblja 2014. – 2020. za potporu u kriznim situacijama

Uslijed vojne agresije Rusije protiv Ukrajine došlo je do povećanja cijena energije i sirovina, pojavili su se visoki dodatni operativni troškovi i smanjile su se profitne marže u sektoru ribarstva i akvakulture te prerade morskih prehrambenih proizvoda. Rat je doveo i do preventivnog prekida ribolovnih aktivnosti u određenim područjima. Ako današnji prijedlog bude usvojen, države članice imat će mogućnost brzo odobriti financijsku potporu za dodatne troškove i ekonomske gubitke koji proizlaze iz krize, a posebno:

  • financijsku naknadu za privremeni prestanak ribolovnih aktivnosti tamo gdje vojna agresija Rusije protiv Ukrajine ugrožava sigurnost ribolovnih operacija; ta kompenzacija ne podliježe financijskoj gornjoj granici ni najduljem trajanju koji su utvrđeni za druge slučajeve privremenog prestanka,
  • financijsku naknadu za organizacije proizvođača koje skladište proizvode akvakulture u skladu s mehanizmom skladištenja iz Uredbe (EU) br. 1379/2013 (zajednička organizacija tržišta),
  • financijsku naknadu gospodarskim subjektima u sektoru ribarstva i akvakulture (uključujući sektor prerade) za izgubljene prihode i za dodatne troškove nastale zbog poremećaja na tržištu izazvanih vojnom agresijom Rusije protiv Ukrajine i njezinim posljedicama na lanac opskrbe proizvodima ribarstva i akvakulture.

Prijedlogom se ti programi naknade uvode u postojeće mjere u okviru EFPR-a kako bi se olakšala njihova brza provedba.

 

Kako bi se olakšala brza provedba tih novih mjera predloženo je i uvođenje mehanizama fleksibilnosti:

  • pojednostavnjeni postupak za izmjenu operativnih programa država članica u pogledu uvođenja tih mjera, uključujući preraspodjelu financijskih sredstava,
  • retroaktivna prihvatljivost troškova tih mjera od 24. veljače 2022.,
  • mogućnost preraspodjele fiksnih iznosa prvotno rezerviranih za određene mjere u okviru EFPR-a (za kontrolu i izvršenje, prikupljanje podataka) na ove nove krizne mjere.

 

Daljnji koraci

Ovo je zakonodavni prijedlog. Da bi stupio na snagu moraju ga usvojiti Europski parlament i Vijeće u redovnom zakonodavnom postupku.

vrh stranice