REZULTATI konferencije ministara zdravstva, 15. ožujka 2022

16.03.2022.

Glavni rezultati

Ministri zdravstva sastali su se na neformalnoj videokonferenciji kako bi dogovorili koordiniran i uključiv odgovor EU-a na zdravstvene posljedice rata u Ukrajini.

Dosad neviđeni prihvat izbjeglica i raseljenih osoba, medicinska evakuacija i zbrinjavanje ratnih ranjenika i osoba oboljelih od kroničnih bolesti imat će značajan utjecaj na države članice, posebice na njihove zdravstvene sustave i, u prvom redu, na zemlje koje graniče s Ukrajinom.

 

Ministri zdravstva podsjetili su na pravo na pristup zdravstvenoj skrbi zajamčeno Direktivom o privremenoj zaštiti. Potpuna provedba ovih prava tim je ljudima važnija s obzirom na posljedice rata na njihovo psihičko i fizičko zdravlje. Neki od njih su ozlijeđeni ili boluju od kroničnih ili teških bolesti.

Ministri su se osvrnuli na djelovanje javnih tijela, zdravstvenih ustanova, zdravstvenih djelatnika i organiziranog civilnog društva u različitim zemljama koje će omogućiti hitne ili dugoročne odgovore. U tom su kontekstu ministri zdravlja razmišljali kako osigurati medicinsku skrb tim ljudima i od danas se pripremiti za odgovore na ovaj neviđeni zdravstveni i ljudski izazov.

 

Ministri su pozdravili uspostavu mehanizma solidarnosti EU-a za olakšavanje medicinske evakuacije osoba kojima je potrebno specijalizirano bolničko liječenje i skrb.

Ministri su se također posebno složili oko potrebe davanja prioriteta bolesnoj djeci u medicinskoj evakuaciji izbjeglica osiguravajući da ostanu okruženi svojim obiteljima, da se u stvarnom vremenu ažuriraju prihvatni kapaciteti za akutnu skrb izbjeglica kako bi se osigurao kontinuitet skrbi, razmotrila prijevozna sredstva osoba kojima je potrebna medicinska evakuacija kako bi se zadovoljile potrebe na temelju razmjera situacije i razmotrilo raspoređivanje privremenih bolnica u Poljskoj kako bi se olakšala evakuacija pacijenata u skladu s njihovim patologijama.

 

Europa stoji uz milijune ukrajinskih izbjeglica. Europska unija im je zajamčila pravo pristupa zdravstvenoj skrbi. Sada je potrebno koordinirati djelovanje i organizirati operacije za liječenje, posebice, kroničnih i teško bolesnih ljudi, koji mogu računati na solidarnost. No, države članice EU-a također će podržavati jedna drugu kako bi osigurale da se zdravstveni sustavi mogu nositi s tim izazovima.

 

U središtu rasprave bilo je liječenje izbjeglica oboljelih od kroničnih i akutnih bolesti u pograničnim državama ili državama članicama u kojima se nalaze izbjeglice i osobe prognane ratom. Ministri su također razgovarali o otpornosti zdravstvenih sustava svih država članica EU-a, koje su već značajno pogođene krizom Covid-19, a sada se suočavaju s novom - i potencijalno dugotrajnijom - zdravstvenom krizom.

vrh stranice