Potpora Europske komisije liječenju konvalescentnom plazmom

03.08.2020.

Europska komisija (31.7.2020.) je pozvala više od 200 ustanova za prikupljanje krvi diljem Unije da se prijave za financiranje nabave opreme za plazmaferezu, tj. opreme za prikupljanje plazme darivatelja. Cilj je poduprijeti liječenje novih pacijenata oboljelih od bolesti COVID-19 tako što će se povećati kapacitet EU-a za prikupljanje konvalescentne plazme, tj. plazme osoba koje su preboljele COVID-19. Ta je mjera dio Instrumenta za hitnu potporu. Javnim i nevladinim ustanovama za prikupljanje krvi koje imaju dozvolu za prikupljanje plazme dodijelit će se bespovratna sredstva.

Tom mjerom Komisija potvrđuje svoju predanost razvoju lijekova, kako je navedeno u Komunikaciji o pripravnosti zdravstva EU-a za moguća buduća izbijanja bolesti COVID-19.

Konvalescentna plazma mogla bi biti obećavajuća metoda liječenja bolesti COVID-19. Predloženo financiranje omogućuje nam napredak u prikupljanju plazme, pa se poziva sve relevantne dionike da ga iskoriste. Nastavlja se s istraživanjem mogućnosti potpore razvoju i pristupu sigurnim i učinkovitim metodama liječenjima bolesti COVID-19 radi zaštite građana. To će u idućim tjednima i mjesecima i dalje biti glavni cilj.

Liječenje se sastoji od transfuzije konvalescentne plazme bolesnicima kako bi se ojačao imunitet i tijelu omogućilo da se bori protiv bolesti. Transfuzija plazme koristi se i za pročišćavanje protutijela u svrhu proizvodnje posebnog lijeka za COVID-19 (imunoglobina) kao kratkoročne alternative cjepivu. Taj se proizvod profilaktički daje bolesnicima, ranjivim osobama i zdravstvenim radnicima u obliku injekcije ili kao terapija. Učinkovitost tih metoda liječenja istražuje se u cijelom svijetu, među ostalim u okviru istraživačkog projekta EU-a koji se financira u okviru programa Obzor 2020. Prvi su rezultati obećavajući, a još se čeka na rezultate cjelovitih kliničkih ispitivanja. 

Za takve je metode liječenja potrebno prikupiti velike količine konvalescentne plazme od osoba koje su preboljele bolest.

Gotovo 75 % plazme koju trenutačno prikupljaju javne ustanove za prikupljanje krvi i Crveni križ potječe od donacija pune krvi, iz koje se zatim izdvaja plazma. To je puno manje učinkovita metoda prikupljanja u usporedbi s plazmaferezom – postupkom kojim se od darivatelja uzima plazma, a ostali mu se sastojci krvi vraćaju. Zahvaljujući plazmaferezi darivatelji mogu svaka dva tjedna darovati veću količinu plazme, dok darivatelji pune krvi to mogu činiti tek svaka tri do četiri mjeseca. Osim toga, tzv. super darivatelji, tj. darivatelji čija je plazma naročito bogata protutijelima, mogu u razdoblju od nekoliko mjeseci mnogo puta darovati plazmu.

Poziv vrijedi mjesec dana, a dodijeljeni proračun od 40 milijuna eura financira se iz Instrumenta za hitnu potporu. Bespovratna sredstva raspodijelit će se u skladu s potrebama ustanova za prikupljanje krvi u državama članicama.

Iz proračuna će se financirati kupnja niza uređaja za plazmaferezu i pripadajuće opreme, uključujući pribor za vađenje krvi, skladišne objekte, opremu za ispitivanje i karakterizaciju plazme te organizacijski programi.

vrh stranice