Posjet studenata hrvatskom izvozniku, višestrukom dobitniku brojnih priznanja te članici HUP-a, trgovačkom društvu HF Belišće d.o.o.

05.06.2015.

Brojne gospodarske, političke i društvene promjene za posljedicu su imale dugogodišnje udaljavanje akademske zajednice od gospodarstva, suviše često bez realnog međusobnog doticaja. Iako postoje pozitivni pomaci, oni su uglavnom „iznimka“, a ne „pravilo“. Ipak, ponekad upravo te „iznimke“ mogu pokrenuti niz promjena koje za posljedicu multipliciraju pozitivna iskustva i omogućavaju znatne pomake u društvu.
U ponedjeljak, 01.06.2015. godine studenti sveučilišnog diplomskog studija Ekonomskog fakulteta u Osijeku koji su se prijavili za obavljanje ljetne studentske stručne prakse Dunja Vorkapić, Vedrana Jerkić, Martina Mihaljević, Danijela Božić, Ines Poljak i Boris Morović, posjetili su u pratnji svojih mentora, Nataše Drvenkar (EFOS) i Ivana Sarića (HUP) poslodavca HF Belišće d.o.o.
Iako dobro upoznati s ovim „industrijskim divom“, nakon prijema od strane člana uprave i direktora, gospodina Zorana Uranjeka i voditeljice HR-a, gospođe Sanje Foder, ova mala, ali motivirana EFOS „delegacija“ ostala je iznenađena uspjehom ovog poslodavca. Uz pratnju domaćina, otkrivale su zanimljivosti cijelog proizvodnog pogona i poslovnih procesa, povijesni momenti nastanka HF Belišća d.o.o., poslovni uspjesi i budući poslovni planovi, a o spremnosti na suradnju svjedoči i posebna briga uprave za studente kroz razgovor o interesima i preferencijama studenata i njihovih budućih planova.
Suradnja Ekonomskog fakulteta u Osijeku i Hrvatske udruge poslodavaca veliki je korak u procesu kontinuirane suradnje znanosti i gospodarstva. Prisjetimo se, osim suradnji kroz nastavni proces, prošle je godine započet projekt studentskih praksi u članicama HUP-a u 5 županija Regije, što je jedinstveni projekt u Republici Hrvatskoj. Ove je godine u projekt uključeno čak 35 poslodavaca iz 5 županija Regije koji će ugostiti 77 studenata Ekonomskog fakulteta u Osijeku i time im omogućiti „uvid u poslovnu realnost“. Po završetku studentskih praksi, svaki će student dobiti potvrdu sudjelovanja u projektu kao nadogradnju na njihov CV, a neki će možda ostvariti i najbolju nagradu po završetku studija – ponudu zaposlenja.
Od ovakvog načina organiziranja studenskih stručnih praksi poslodavci imaju višestruke koristi. Prije svega, imaju na raspolaganju pomoć i „poletne“ ideje motiviranih studenata koji žele biti upravo kod tog poslodavca na praksi, a već su prošli određenu predselekcijsku proceduru. Osim toga, poslodavci imaju priliku procjenjivati studente kroz cijelo vrijeme trajanja prakse (2 do 4 tjedna) i samim time, stvoriti svoju internu bazu potencijalnih kvalitetnih kadrova.
„Iznimka“ poput ove „naše“, zasigurno pomaže rješavanju problema nezaposlenosti mladih i može poslužiti kao dobar okvir, čak i alat za dublja promišljanja problematike hrvatskog tržišta rada.
vrh stranice