Poduzetnike ne zanima broj županija već njihova učinkovitost

29.10.2015.

Hrvatska udruga poslodavaca organizirala je treći okrugli stol na pitanja iz dokumenta „HUP-ovih 16“, a danas je bila tema učinkovitost javne uprave i teritorijalni ustroj Republike Hrvatske.
Na okruglom stolu sudjelovali su Arsen Bauk, ministar uprave Republike Hrvatske, Darko Koren, predstavnik Domoljubne koalicije, Davor Majetić, glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca, Goran Pauk, predsjednik Hrvatske zajednice županija i Petar Šimić, direktor tvrtke Primacošpeda.

Stručni uvod dao je docent na pravnom fakultetu dr. sc. Vedran Đulabić koji je rekao da bi male lokalne jedinice trebale biti više na raspolaganju građanima i aktivizmu, dok se danas pak radi jako malo referenduma ili održava mjesnih zborova. Velika većina lokalnih jedinica, nastavio je Đulabić, ne pruža takve, ali i druge usluge svojim građanima, a imajmo na umu da u RH imamo 556 lokalnih jedinica. Kada govorimo o učinkovitosti javne uprave Hrvatska ima indeks 69, Slovenija 101, a Austrija 157. Glavni uzročnik neučinkovitosti javne uprave, smatra Đulabić, jest činjenica da se sustavno ne bavimo unaprjeđenjem procesa. „Obećanja političara da će nešto smanjiti su neodrživa, treba sustavno i dugoročno raditi na kvaliteti javne uprave jer trenutno nemamo niti alate da se sustav poboljša. Danas spominjemo tek pojedine mehanizme koji u drugim zemljama funkcioniraju posljednjih 20 godina.“
Arsen Bauk, ministar Uprave Republike Hrvatske smatra da smo ipak puno bliže Austriji nego prije deset godina. „Hrvatska je po Eurostatu prva u poslovnoj klimi, a jučer smo dobili i prvu nagradu za sustav e-građani. Ako provedemo strategiju javne uprave, značajno ćemo se približiti pa i prestići i ove zemlje s kojima se sad uspoređujemo.“

Darko Koren predstavnik Domoljubne koalicije reagirao je da se apsolutno ne mogu uspoređivati Danska i Poljska s Hrvatskom te da je apsolutno nemoguće preslikati model iz jedne države u drugu. „Treba napraviti resetiranje javne i državne uprave, a manje je važan faktor revidiranje broja lokalne samouprave. Kad govorimo o županijama, kao povijesnom naslijeđu, smatram da su se one u potpunosti etablirale.“
Arsen Bauk naglasio je da je uklanjanje besmislenih administrativnih procesa njihov prioritet. „Promjena teritorijalnog ustrojstva je prvorazredno političko pitanje te ne postoji jasna politička volja oko toga jesu li županije samoupravne jedinice ili ne. Građani ne doživljavaju županije kao nešto bitno što se pokazuje i na izborima.“

Davor Majetić glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca rekao je da svakodnevno suočavamo s pitanjem optimalnijeg teritorijalnog ustroja; podatak da 6 posto lokalnih jedinica ima rezultate je jako loša poruka. E- uprava je sigurno rješenje koje će povećati učinkovitost uprava, no to samo ukazuje da nam uskoro, uvođenjem takvih sustava ta ista lokalna uprava neće niti trebati, ili neće niti potrebna u postojećem obliku.

Goran Pauk, predsjednik Hrvatske zajednice županija smatra da treba pretresti sustav financiranja lokalne samouprave koju treba pratiti defiskalizacija: „Zašto bi se iz poreza na dohodak financirala samo država? Ili samo iz poreza na dobit? Županije trebaju dobiti puno veće ovlasti jer zapošljavaju 1900 ljudi na razini RH bez županijskih tvrtki i firmi.“

Petar Šimić direktor Primacošpeda osvrnuo se na svoja iskustva s javnom upravom: „Od svojih djelatnika tražim isto što i moji klijenti od mene, a što ja pak tražim od javne uprave- da kontinuirano pružaju svoje usluge bolje, kvalitetnije i jeftinije. Poduzetnike ne zanima koliko imaju županija već ih zanima da se postavi funkcionalna i fiskalna analiza pa po rezultatima analize i decentralizacija. Kada govorimo o javnoj upravi i njenom radu, kao tvrtka sudjelujemo svaki dan u javnim natječajima i često se događa da državne službe raspisuju natječaj po jednom zakonu, a provode ga pod drugim pravilima, postupci se tada maksimalno otežu, natječaji poništavaju i svi su gubitnici u tom procesu.“

Davor Majetić zaključio je diskusiju s porukom da nemamo vremena čekati ponovne promjene strategije niti neka nova otvaranja diskusije na ovu temu. „Političke opcije o ovome su trebali početi razgovore puno ranije od sadašnjih izbora. Očekujemo da nova vlada, koja god bude, donese konkretan plan o tome kako i što misli raditi po ovom pitanju.
Tražimo da nam se kaže koja je to razina usluge i koja je vrijednost za novac koju ostvarujemo kroz postojeću administraciju. Kao građanin i poslodavac tražim jasnu strategiju od Markovog trga na niže što će se i kako napraviti na razini pojedinačnih lokalnih samouprava koje ponekad i nemaju jasne kriterije zašto pojedina područja dobivaju sve logističke infrastrukture, a druge pak ne, zaključio je Majetić.











vrh stranice