Održana Skupština Udruge malih i srednjih poduzetnika

09.06.2022.

Udruga malih i srednjih poduzetnika održala je svoju redovnu godišnju Skupštinu 9.6.2022. godine. Na Dnevnom redu je bilo usvajanje Izvješća o radu Udruge za 2021. do lipnja 2022. godine, Izbor jednog zamjenskog predstavnika Udruge malih i srednjih poduzetnika u Skupštini HUP-a, potvrda Skupštine prethodno kooptiranih članova Izvršnog odbora te Prijedlog Programa rada Udruge za 2022-2023. godinu. 

U Izvještaju o radu Udruge naglašene su sve aktivnosti udruge u proteklom razdoblju. Od zakonodavnih aktivnosti to je bilo očitovanje na 40-tak zakona, propisa, strategija i nacionalnih planova. Tijekom 2021. godine  definirane su, na inicijativu članova,  horizontalne teme i formirano je 5 horizontalnih radnih skupina: Zakon o radu, Porezna reforma, Bolovanja i reforma zdravstva, Uvođenje eura  i Zakon o poticanju ulaganja. Članovi udruge uključili su se u svaku od njih.  

Angažman udruge očitovao se i u Programiranju financijskog razdoblja EU (VFO) 2021- 2027 godina, u sklopu koje je formirano 5 internih radnih skupina, a predstavnici Udruge su sudjelovali u svima, dok su zaposlenice Udruge vodile čak dvije Radne skupine: Solidarnu i Zelenu.

Također je istaknuta uloga Udruge u Izradi godišnjeg izvještaja Europske Komisije  o poslovanju malih i srednjih tvrtki i javnim potpornim politikama za malo i srednje poduzetništvo - SME Performance Review 2021/2022.  Europska Komisija već niz godina provodi ovo istraživanje u svim zemljama članicama o poslovanju malih i srednjih tvrtki i javnim potpornim politikama za malo i srednje poduzetništvo. Republika Hrvatska u istraživanjima sudjeluje od 2013. godine, a Udruga malih i srednjih poduzetnika isto tako od samog početka, kao jedan od važnih dionika.  Cilj istraživanja je utvrditi na standardizirani način kakve su javne potporne politike prema malom i srednjem poduzetništvu, usporediti sve zemlje međusobno te na temelju usporedbe dati preporuke za daljnji razvoj. U istraživanjima u svakoj zemlji sudjeluju institucije, državne i nevladine koje na isti način osjenjuju važna područja za razvoj malog i srednjeg poduzetništva. ocjenjuje se 13 značajnih područja /tema: Okoliš i održivost, Društveni aspekti održivosti, Digitalizacija, Inovacije, Vještine, Administrativne barijere, Regulatorne zapreke, Dostupnost financija, Kašnjenje u plaćanju, Pristup tržištu, Start-up okruženje za početnike, Okruženje za poduzetnike u fazi rasta i razvoja, Nacionalni industrijski ekosustavi. U izvještaju su iznesene i brojne druge aktivnosti. 

U Programu rada za naredno razdoblje definirani su programski prioriteti: novi Zakon o radu, porezna reforma, ostale horizontalne teme: Uvođenje Eura, Reforma zdravstvenog sustava i sustava bolovanja, zakon o poticanju ulaganja i druge horizontalne teme, smanjenje parafiskalnih nameta, nastavak aktivnosti za bolje poslovno i institucionalno okruženje; regulatorni okvir, predvidljivi propisi

i zakoni,  primjereni troškovi nove regulacije, primjena SME testa, procjena učinaka propisa, princip  „prvo misliti na malo”, princip „jedan unutra - jedan van“, povlačenje sredstava EU - bez obzira na djelatnost, nastavak digitalizacije poslovanja: mikro i male tvrtke trebaju dodatna financijska sredstva.

Osim toga, na dnevnom redu bio je i izbor jednog zamjenskog predstavnika Udruge malih i srednjih poduzetnika u Skupštini HUP-a, jer se jedan od dosadašnjih predstavnika umirovio. Za predstavnika Udruge u Skupštini HUP-a izabran je Davorin Štetner.

Također, Skupština je potvrdila prethodno 7 kooptiranih članova Izvršnog odbora, a to su: Helena Budiša, UHY HB Ekonom; Željka Smoljan, SF Konzalting; Franjo Cimerman, Knjigovodstvo Cimerman; Ivan Hendija, IDE3; Marijan Kegalj, Electronic Security; Željko Vukelić, Marius;  Dušan Banović, Data-Link Unija Consulting.

 

vrh stranice