Odbor za zaštitu okoliša želi ranije ciljeve smanjenja emisija i postići ugljičnu neutralnost do 2050. godine

11.09.2020.

Članovi Europskog parlamenta u Odbor za zaštitu okoliša izglasali su da klimatska neutralnost postane obvezna do 2050. godine i u EU i u državama članicama i pozivaju na ambiciozniji cilj smanjenja emisija do 2030.

U petak je Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane usvojio izvješće o klimatskom zakonu EU-a sa 46 glasova za, 18 protiv i 17 suzdržanih.

Europarlamentarci podržavaju sveukupni cilj EU-ovog klimatskog zakona da se cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine uvrsti u zakonodavstvo EU-a, ali istovremeno traže ambiciozniji cilj za 2030. godinu. Oni pozivaju na smanjenje emisija za 60% 2030. u odnosu na 1990., umjesto za " najmanje 50% prema 55%" , kao što je predložila Komisija. Oni također žele da Komisija predloži privremeni cilj za 2040. nakon procjene učinka, kako bi osigurala da je EU na putu da postigne svoj cilj za 2050.

Putanja ka klimatskoj neutralnosti

Zastupnici u parlamentu pozivaju Komisiju da do 31. svibnja 2023. predloži plan na razini EU-a o načinu postizanja ugljične neutralnosti 2050. godine uobičajenim postupkom donošenja odluka. Zastupnici u Europskom parlamentu također zahtijevaju da Komisija procijeni i predloži izmjene i dopune svih relevantnih zakona EU koji doprinose smanjenju emisija stakleničkih plinova. Također žele da Komisija svake dvije godine izda izvješće o napretku koji su postigle EU i države članice u postizanju klimatskih ciljeva. Također bi trebalo stvoriti neovisno znanstveno tijelo za praćenje napretka.

I EU i sve države članice moraju postići cilj 2050. godine

Suprotno prijedlogu Komisije, europarlamentarci također žele da EU i SVE države članice pojedinačno postanu klimatski neutralne do 2050. godine i pozivaju na dovoljno financiranja EU-a i država članica za to. Osim toga, europarlamentarci kažu da bi i EU i države članice trebale biti klimatski negativne nakon 2050. godine, što znači da moraju ukloniti više stakleničkih plinova nego što ih emitiraju.

EU i države članice također moraju postupno ukinuti sve izravne i neizravne subvencije za fosilna goriva najkasnije do 31. prosinca 2025., naglašavajući potrebu za nastavkom napora u borbi protiv energetskog siromaštva.

Konačno, europarlamentarci uključuju pregledni članak kako bi osigurali da klimatski zakon ostane usklađen s naporima da se povišenje temperature ograniči na 1,5 ° C, u skladu s Pariškim sporazumom.

Sljedeći koraci

Parlament će glasati u svom prvom čitanju tijekom plenarne sjednice od 5. do 8. listopada, nakon čega je spreman započeti pregovore s državama članicama.

Pozadina

Europska komisija u ožujku 2020. predložila je europski zakon o klimi kojim bi se postavilo pravnim zahtjevom da EU postane klimatski neutralan kontinent do 2050. To slijedi nakon odluke Europskog vijeća u prosincu 2019. o odobravanju cilja klimatske neutralnosti 2050. godine. Prijedlog je središnji dio Europskog zelenog sporazuma koji je predsjednica Komisije von der Leyen predstavila u plenarnoj raspravi u prosincu .

Parlament se već dugo zalaže za ambicioznu politiku klimatskih promjena i igrao je važnu ulogu u zalaganju za ambicioznije zakonodavstvo EU-a o klimi te je 29. studenoga 2019. proglasio klimatsku krizu.

vrh stranice