Nova trgovinska strategija za novu geopolitičku stvarnost: Europarlamentarci o trgovini nakon COVID-a

07.07.2021.

Parlament poziva na geopolitičko i vrijednosno preispitivanje trgovine EU u izvješću o trgovinskoj strategiji Unije nakon pandemije COVID-19.

Izvješće koje izvlači pouke iz učinaka pandemije COVID-19 na trgovinu i naglašava prioritete Parlamenta za novu trgovinsku politiku usvojeno je danas s 509 glasova za, 63 protiv i 120 suzdržanih.

 Lekcije od pandemije COVID-19

Izvještaj naglašava potrebu za međunarodnom suradnjom, a ne nadmetanjem ili protekcionizmom u rješavanju hitnih zdravstvenih problema. Ograničenja izvoza od strane zemalja proizvođača cjepiva, poput SAD-a, Velike Britanije, Kine i Indije, ometaju globalno povećanje proizvodnje, kaže se. Vlastiti sustav privremenog odobrenja izvoza EU trebao bi se pretvoriti u alat za transparentnost.

Ponavljajući poziv na plenarnoj sjednici u lipnju , europarlamentarci traže od EU da se uključi u "konstruktivni dijalog" Svjetske trgovinske organizacije (WTO) za privremeni patent na cjepiva COVID-19.

Obavezna provjera opskrbnih lanaca, sankcije zbog nepoštivanja propisa

Stalno ažuriranje trgovinske strategije EU-a mora se prilagoditi promjenjivoj geopolitičkoj stvarnosti i poukama od pandemije, kaže se u izvješću. Poziva se na obveznu dubinsku skrb koja osigurava ljudska, radna i ekološka prava u svim lancima opskrbe, promicanje poštene i etičke trgovine i ciljanu pomoć ranjivim mikro, malim i srednjim poduzećima koja vremenski šokiraju s većim poteškoćama nego velikim tvrtke.

Zastupnici u Europskom parlamentu zalažu se za bolju izvršnost poglavlja trgovine i održivog razvoja u trgovinskim sporazumima i u tekućim trgovinskim pregovorima, uključujući dopuštanje uvođenja carina i kvota ili obustavu trgovinskih sporazuma u slučaju kršenja.

Geopolitički alat

Europski zastupnici u Odboru za trgovinu naglašavaju: snažna, raznolika i otporna trgovinska politika EU služi kao geopolitički alat koji se koristi kroz suradnju na međunarodnim forumima, poput WTO-a. Međutim, ako suradnja nije moguća s određenim trgovinskim partnerima, EU bi trebao slijediti svoje interese jednostranim mjerama koristeći se svojim alatima za trgovinsku obranu, navodi se u izvješću. Parlament posebno traži mjere protiv prisile, sredstvo za rješavanje stranih subvencija i Međunarodni instrument nabave, što su sve mjere u različitim fazama napretka.

Izvještaj ponavlja svoje ranije stajalište da je ratifikacija sveobuhvatnog sporazuma o ulaganju između EU-a i Kine "nezamisliva" bez ukidanja sankcija Kine određenim zastupnicima u Europskom parlamentu, te da će zastupnici uzeti u obzir situaciju s ljudskim pravima u Hong Kongu kada se od njih zatraži da odobre dogovor, upozorava se u izvješću.

Parlament potiče Komisiju da započne prve korake pregovora o investicijskom sporazumu na Tajvanu do kraja 2021. godine.

Izvjestiteljica Kathleen Van Brempt (S&D, BE)

„Oporavak nakon COVID-19 daje nam jedinstvenu priliku za ulaganje u trgovinsku politiku temeljenu na vrijednostima primjerenu 21. stoljeću: čineći lance vrijednosti poštenima, otpornima i održivima, jačajući ljudska prava, pristup lijekovima i zaštitu okoliša, dok ponovno vraćamo ljude povjerenje i osiguravanje brzog globalnog oporavka. Naša trgovinska politika mora u potpunosti utjeloviti ambiciju Zelenog sporazuma i moramo smanjiti jaz između zdravstvene i trgovinske politike: Europa mora igrati vodeću ulogu u pregovorima o međunarodnom sporazumu o pandemiji. U globalnoj sferi Europa mora pronaći svoje mjesto utjecajnog aktera, a trgovinska politika je njezino najmoćnije sredstvo. Naša otvorenost je naša snaga i s našim velikim tržištem nastavljamo postavljati globalne standarde. Ali ne smijemo biti naivni: nećemo davati besplatne propusnice za ulazak u našu kuću onima koji ne igraju po pravilima,” rekla je izvjestiteljica. 

Pozadina

Izvješće se nadovezuje na tekuću reviziju trgovinske politike EU-a kojoj je Parlament pridonio u rezoluciji u studenom 2020. godine.

 

vrh stranice