NextGenerationEU: Europska komisija u okviru plana financiranja za 2021. izdaje dugoročne obveznice u iznosu od oko 80 milijardi eura

07.06.2021.

Nakon što su sve države članice EU-a odobrile Odluku o vlastitim sredstvima, Komisija može započeti prikupljanje sredstava za financiranje oporavka u okviru instrumenta NextGenerationEU. U tu je svrhu Europska komisija 1. lipnja 2021. objavila da 2021. planira izdati oko 80 milijardi eura dugoročnih obveznica i dodatnih nekoliko desetaka milijardi eura kratkoročnih obveznica EU-a za financiranje oporavka Europe u okviru instrumenta NextGenerationEU.

Točan iznos izdanja dugoročnih i kratkoročnih obveznica EU-a ovisit će o konkretnim potrebama za financiranjem, a Komisija će na jesen revidirati današnju procjenu. Na taj će način Komisija u drugoj polovini godine moći financirati sva planirana bespovratna sredstva i zajmove državama članicama u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost te pokriti potrebe politika EU-a koje se financiraju sredstvima iz instrumenta NextGenerationEU.
Taj plan financiranja temelji se na početnoj procjeni potreba država članica u pogledu zajmova i bespovratnih sredstava. Komisija će ažurirati plan financiranja u rujnu kada bude imala precizniji pregled financijskih potreba država članica EU-a do završetka godine.
Komisija je danas donijela i godišnju odluku o zaduživanju za 2021. U toj se odluci utvrđuju maksimalni iznosi koje je Komisija ovlaštena pozajmiti do kraja godine.
Komisija će sada dovršiti pripreme za prvo izdanje obveznica u okviru instrumenta NextGenerationEU, koje se planira krajem lipnja. Prve kratkoročne obveznice EU-a izdat će se u rujnu kada započne s radom dražbovna platforma EU-a.
Kako bi financirala instrument NextGenerationEU, Europska komisija zadužit će se na tržištima kapitala u ime EU-a na iznos do 750 milijardi eura u cijenama iz 2018. ili do 800 milijardi eura u tekućim cijenama. To znači prosječan iznos zaduženja od približno 150 milijardi eura godišnje u razdoblju od polovine 2021. do 2026., a Unija će postati jedan od najvećih izdavatelja u eurima.

Početak zaduživanja 

Prvo izdanje obveznica provest će se sindiciranjem u suradnji s institucijama koje su uključene u Komisijinu mrežu primarnih trgovaca, kako je najavljeno 31. svibnja. Prije kraja srpnja planiraju se dodatne sindicirane transakcije.

Komisija od rujna 2021. namjerava izdavati dugoročne i kratkoročne obveznice EU-a putem dražbi. Nakon uspostave dražbovnog sustava Komisija će redovito organizirati sindicirana izdanja i dražbe obveznica. Organizirat će i redovite dražbe za kratkoročne obveznice EU-a. Dodatne pojedinosti o datumima dražbi, kao i o strukturi programa za kratkoročne obveznice EU-a, objavit će se prije početka dražbe, u drugoj polovini ove godine.

Kontekst

Ova je najava u skladu s diversificiranom strategijom financiranja zaduživanjem u okviru instrumenta NextGenerationEU, predstavljenom 14. travnja. Temelji se na prethodnim aktivnostima koje je Komisija poduzela kako bi osigurala uspješnost operacija zaduživanja. Komisija je ranije u svibnju odabrala pružatelja svoje dražbovne platforme i donijela prvi popis članova svoje mreže primarnih trgovaca. Trideset i devet banaka na popisu poduprijet će uspješan plasman obveznica NextGenerationEU pod najpovoljnijim uvjetima za države članice EU-a i njihove građane.
Zahvaljujući brzom odobrenju Odluke o vlastitim sredstvima u samo pet mjeseci, Komisija će od lipnja na financijskim tržištima moći prikupljati sredstva za financiranje plana oporavka.
Očekuje se da će odluka o financiranju instrumenta NextGenerationEU na tržištu kapitala donijeti dugoročne koristi i za proračun EU-a i za države članice EU-a.
Komisija će se zahvaljujući visokom kreditnom rejtingu EU-a moći zadužiti po povoljnim uvjetima i zatim te povoljne uvjete prenijeti izravno na države članice EU-a kada im bude davala zajmove ili na proračun Unije (u obliku niskih kamatnih stopa na zajmove za financiranje oporavka).
S obzirom na obujam, učestalost i složenost budućih operacija zaduživanja, Komisija će se pridržavati najboljih praksi koje primjenjuju veliki redoviti izdavatelji i provesti diversificiranu strategiju financiranja.
Taj se pristup razlikuje od uzajamnog (back-to-back) pristupa koji je Komisija dosad primjenjivala za zaduživanje na tržištima, uključujući i u okviru programa SURE. Komisija je u proteklih 40 godina provela nekoliko programa davanja zajmova radi potpore državama članicama EU-a i trećim zemljama. Sve te operacije bile su financirane uzajamnim pristupom, uglavnom sindiciranim izdanjima obveznica.

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

Pitanja i odgovori o Komisijinom prvom planu financiranja

Pitanja i odgovori o diversificiranoj strategiji financiranja

Informativni članak – NextGenerationEU – strategija financiranja

Internetske stranice „EU as a borrower” (EU kao zajmoprimac)

Mreža primarnih trgovaca

vrh stranice