Merkel predstavila prioritete njemačkog predsjedanja u Europskom parlamentu

10.07.2020.

Kancelarka Angela Merkel predstavila je (8.7.2020.) Europskom parlamentu prioritete njemačkog predsjedavanja Vijećem Europske unije. Kancelarka je naglasila potrebu za kohezijom i važnost temeljnih prava u Europskoj uniji.

 

Kancelarka Angela Merkel izjavila je da su temeljna prava prva briga njemačkog predsjedavanja Vijećem Europske unije. Europa je, kaže, pretrpjela krize jer su na kraju svi postali svjesni onoga što je neophodno - temeljna prava i kohezija. "Ovo su prava koja vrijede za sve. Ne primjenjuju se više za neke nego druge. Ne vrijede za neke ljude stalno, a za druge samo ponekad. Primjenjuju se na sve, svo vrijeme. "

U svom obraćanju Europskom parlamentu u Bruxellesu kancelarka Angela Merkel objasnila je prioritete njemačkog predsjedavanja Vijećem Europske unije. 1. srpnja Njemačka je preuzela predsjedništvo na razdoblje od šest mjeseci. Moto je „Zajedno za oporavak Europe“.

 

Kohezija i europska solidarnost

Druga glavna briga njemačkog predsjedanja, rekla je kancelarka, je kohezija. Međutim, europska solidarnost je više od humane geste. To je dugoročna investicija. To će se svima isplatiti. Iz tog je razloga kancelarka pozvala na postizanje sporazuma o otvorenim financijskim pitanjima EU ovog ljeta . Sretna je što prijedlog Europske komisije za proračun EU uzima u obzir mnoge aspekte post-pandemijskog europskog fonda za oporavak.

Kancelarka je predložila fond za oporavak 500 milijardi eura s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom. Međutim, naglasila je da iako je solidarnost s regijama koje je kriza najviše pogodila u interesu svih država, važno je osigurati da "teret ne postane nerazuman za ekonomski jače države".

 

Europa mora biti predvodnik  u klimatskim akcijama

Potreba za savladavanjem pandemije i njezinim posljedicama oblikovat će, naravno, njemačko predsjedništvo Vijećem Europske unije, rekla je Angela Merkel. Ipak, važno je ne izgubiti iz vida ostale izazove. U vezi s klimatskim promjenama, ukazala je na program klimatskih mjera koji je prije šest mjeseci predložila predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. Jednako je uvjerena, izjavila je, da globalno rješenje klimatskih promjena može postojati samo ako Europa djeluje kao čimbenik na polju klimatskih akcijja.

Važno joj je osigurati da se klimatska neutralnost Europe od 2050. godine prevede u zakon. Zato pozdravlja razmatranje Europske komisije za smanjenje emisija do 2030. na između 50 i 55 posto razine iz 1990., kao privremeni korak. „U tom cilju također ćemo podržati rad na europskom zakonodavstvu o klimatskim akcijama.“

 

Digitalna transformacija potrebna društvu

Kancelarka je digitalnu transformaciju navela kao daljnji veliki izazov. To zahtijeva „da promijenimo način na koji živimo i način na koji se dugoročno bavimo gospodarskom aktivnošću“. Te se činjenice mnogi boje, ali ona je naglasila da je to "nužna promjena za naše društvo, koja će nam dugoročno donijeti veću zaštitu i održivost". 

Angela Merkel ukazala je na opasnosti po demokraciju - osobito tijekom pandemije COVID-19. "Ne možemo se boriti protiv pandemije lažima i dezinformacijama, baš kao što se protiv nje ne možemo boriti govorom mržnje i neistinama." U demokraciji moraju postojati istina i transparentnost.  "To izdvaja Europu, a Njemačka će za to raditi tijekom svog predsjedavanja."

 

Odgovornost Europe u globaliziranom svijetu

Završna se kancelarka osvrnula na ulogu Europe u svijetu. „Živimo u doba globalnih previranja u kojima se polja sila mijenjaju.“ Unatoč svojoj uključenosti u transatlantski savez, Europa je odgovornija za sebe. Pitanje je sada "želimo li Europu koja čuva svoju slobodu i identitet čak i u doba globalizacije". U toj situaciji potrebna je snažna vanjska i sigurnosna politika.

Uz pregovore o budućim odnosima s Ujedinjenim Kraljevstvom, napredak mora biti postignut i u ostalim vanjskopolitičkim područjima – u pristupnim pregovorima sa Sjevernom Makedonijom i, možda, s Albanijom, odnosima s Afrikom i Afričkom unijom, kao i politike migracija i azila. Strateški odnosi s Kinom također su izuzetno važni, rekla je kancelarka.

 

Konferencija o budućnosti Europe

Tijekom predsjedavanja Vijećem Europske unije, Njemačka želi nastaviti raspravljati želi li EU zadržati načelo jednoglasnog glasovanja o pitanjima vanjskih poslova i sigurnosne politike ili ne. "Također bismo trebali voditi ovu raspravu u okviru konferencije o budućnosti Europe, koju je Europska komisija predložila prošle godine, i za koju ste svojim odlukama razvili mnogo ideja", rekla je kancelarka.

Kancelarka je odala počast skladatelju europske himne, Ludwigu van Beethovenu. Deveta simfonija, rekla je, uvijek je podiže. Izrazila je želju da poruka koju prenosi ova glazba, ideja bratstva i jedinstva, treba voditi Europu. "Koja bi poruka mogla biti primjerenija od toga da je ova Europa sposobna za velike stvari ako budemo zajedno i idemo zajedno?" zaključila je.  

vrh stranice