Kohezijska politika EU: Više od 332 milijuna eura za zaštitu od poplava u Karlovcu-Sisku i poboljšanje prijevoza putnika vlakom u Latviji i Litvi

21.04.2022.

Komisija je danas (21.4. 2022.) odobrila ulaganja od više od 114 milijuna eura iz Kohezijskog fonda za kupnju novih električnih vlakova u regiji Riga i Pieriga, u Latviji; više od 158 milijuna eura iz Kohezijskog fonda za elektrifikaciju željezničke dionice između Kaišiadorysa i Klaipėde, u Litvi, i više od 60 milijuna eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj za poboljšanje zaštite od poplava na području Karlovac-Sisak, u Hrvatskoj.

 

Povjerenica za koheziju i reforme Elisa Ferreira rekla je: “Sretna sam zbog odobrenja ove tri velike investicije za ekološki prihvatljiv javni prijevoz u Latviji i Litvi i siguran sustav protiv poplava u Hrvatskoj. Ova ulaganja kohezijske politike značajno će poboljšati kvalitetu života građana Latvije, Litve i Hrvatske.”

Investicija u Latviji sastoji se od kupnje 23 električna putnička vlaka s više jedinica za latvijske željeznice. Novi električni vlakovi zamijenit će dio zastarjelog latvijskog voznog parka, povećat će se privlačnost željeznice, a godišnji broj putovanja javnog prijevoza u zemlji ekološki prihvatljivim sredstvima trebao bi doseći najmanje 2,7 milijuna 2023. godine.

Isto tako, elektrifikacija željezničke dionice u Litvi smanjit će onečišćenje okoliša doprinoseći prelasku s fosilnih goriva na obnovljivu energiju u željezničkom prometu. Dionica je sastavni dio linije od 423,9 km koja povezuje Klaipėdu s granicom Litva i Bjelorusija. Litvanska elektrificirana pruga trenutno čini samo 8% njezine željezničke mreže, a u ovom trenutku dionica Klaipėda-Kaišiadorys koristi samo dizelsku vuču, čije emisije čine 3% svih stakleničkih plinova koje emitira litavski prometni sektor. Elektrifikacija željezničkih pruga ključna je odredba razvojnih smjernica TENT-T za povećanje učinkovitosti željezničkog sustava EU.

Konačno, investicija u Hrvatskoj bit će usmjerena na izgradnju ili obnovu četiri brane (Šišljavić, Brodarci i dva na rovu Kupe-Korana) uz izgradnju i ojačanje nasipa ukupne dužine 131,8 km. U Hrvatskoj, gdje je karlovačko-sisačko područje u razdoblju od 2014. do 2018. pogodilo 10 poplava, projekt će značajno smanjiti financijsku štetu uzrokovanu poplavama gospodarstvu, imanjima i infrastrukturi.

 

Više informacija o ulaganjima koje financira EU dostupno je na:

vrh stranice