19.09.2023.
Tranzicija iz aktivnog radnog života u mirovinu jedna je od najvećih i najvažnijih životnih promjena. Posebno može biti teška onima koji uživaju u svom poslu i društvu onih s kojima rade.
VRIJEME I MJESTO
Datum: 19. rujna 2023 od 13.00 do 14.30 h
Lokacija: Učionica 211 u Pučkom otvorenom učilištu Zagreb, Ulica grada Vukovara 68, Zagreb
PRIJAVA
Nekada je glavna priprema za umirovljenje bila financijsko planiranje, no s porastom svijesti da je financijska sigurnost u mirovini samo jedan od važnih elemenata, porastao je interes i za njegove psihološke aspekte. Kad je mirovina daleko, na nju se nerijetko gleda kroz ružičaste naočale. Sama tranzicija, međutim, često je mješavina očekivanog i neočekivanog i može izazvati različite psihološke učinke i probleme. Zahtijeva veliku prilagodbu na novu strukturu života koja više ne uključuje rad. Raditi, biti zaposlen, važan je dio našeg identiteta. Učinci takve promjene mogu biti različiti, mogu uključivati djelomičnu dezorganizaciju identiteta, poteškoće u odlučivanju, poljuljano samopovjerenje, osjećaj praznine, traganje za smislenim uključivanjem u društvo, razvoj umirovljeničke strukture života, spajanje starenja i umirovljenja, anksioznost oko smrti, izbirljivo njegovanje socijalnih odnosa i samoaktualizaciju.
Tranzicija će znatno olakšati poticanje radnika da se nekoliko godina prije umirovljenja uključuju u raznovrsne aktivnosti i grade ono što će jednom postati njihov „umirovljenički životni stil“. Princip kontinuiteta pokazuje kako oni koji imaju pozitivan pogled na svijet, dobre obiteljske odnose, snažan i raznolik identitet, koji su uključeni u smislene aktivnosti izvan posla imaju lakšu tranziciju u mirovinu.