Izvršni odbor Udruge malih i srednjih poduzetnika raspravljao o reformi zdravstvenog sustava, planirao svoje financijske prihode i rashode za 2022 godinu, planirao svoje aktivnosti za privlačenje novih članova

02.11.2021.

Igor Škrgatić, predsjednik udruge sudjelovao je kao panelist na Okruglom stolu  „Što uvođenje eura donosi malom i srednjem poduzetništvu“  27.10 2021. te je iznio  ključne poruke i prezentaciju  Borisa Vujčića i Zdravka Marića.

Navodi kako su koristi dugoročne: uklanjanje valutnog rizika, niže kamatne stope, niži transakcijski troškovi, veća otpornost gospodarstva na krize. Postoje i troškovi uvođenja eura, no oni su jednokratni, za razliku od koristi a oni su: gubitak autonomne monetarne politike, jednokratni troškovi konverzije, učinak na cijene. Plan je uvesti euro 1. siječnja 2023. što je i najraniji mogući datum za uvođenje eura, no prije toga je preostalo još dosta aktivnosti. Treba provesti i dosta reformskih mjera. Ukupno 8 mjera u 4 područja. I na samom okruglom stolu 27.10 2021. godine, ali i u raspravi pokrenutoj na sjednici, istaknuto je kako je najvažnije jasno i otvoreno komunicirati, i o rizicima i prednostima, i to je jedini način da ovaj postupak bude pozitivno i konstruktivno proveden.

Druga važna tema rasprave Izvršnog odbora bila je Reforma zdravstvenog sustava. Igor Škrgatić informira kako smo u posljednje vrijeme iz medija obasuti informacijama o početku reforme zdravstvenog sustava, a vjerojatno s ciljem da se ispita bilo javnosti. Sam službeni materijal nije još dostupan, stoga se špekulira o više tema. Tako je primjerice u medijima izneseno kako država više neće snositi trošak bolovanja. Trošak bolovanja na teret poslodavca od 42 dana u RH je boljka za poslodavce posljednjih 20 i više godina. Unatoč više pokušaja u tim desetljećima da se otvori ova rak rana, ona do sad nije nailazila na prijem niti kod jedne dosadašnje vlasti. HUP za potrebe ove reforme formira internu Radnu skupinu koja će nastaviti raditi na konsolidiranju prijedloga koji zadovoljavaju potrebe čim većeg broja članova. Dosadašnji prijedlozi HUP-a su razrađeni pa se predlaže, da umjesto dosadašnjih 42 dana (koji se mogu ponoviti u više navrata tijekom godine dana), ukupan broj dana bolovanja na teret poslodavca bude smanjene na 30 dana u cijeloj godini.  Predlaže se i objedinjavanje javne nabave što privatni sektor podržava jer će sve bolnice nabavljati opremu i lijekove jednake kvalitete.  Najviše skepse izaziva moguća najava povećanja doprinosa za zdravstvo na što se HUP već očitovao kao potpuno neprihvatljivim prijedlogom.

HUP se već očitovao, u prethodnim i sadašnjim najavama reforme, kako  treba smanjiti opterećenje poslodavca za bolovanje, jer sadašnji sustav kakav ima RH od 42 dana ima donekle sličan još jedino Njemačka, dok ostale zemlje imaju do 30 dana godišnje. Osim toga, HUP traži veću kontrolu bolovanja, jer postoji trend porasta bolovanja, i u smislu dana i u smislu broja korisnika, na teret poslodavca. Također se predlaže regulacija tzv. „sick days“ koja se odnosi na razdoblje od 3do 5 dana godišnje, kada ne treba prijaviti bolest/odsustvo u zdravstveni sustav, a čime bi se znatno rasteretio zdravstveni sustav u administrativnom smislu.

Također, Izvršni odbor je planirao svoje financijske prihode i rashode Udruge za 2022. godinu, na način da će biti moguće koristiti određeni postotak  prihoda za vlastite aktivnosti udruge. Raspravljao se o mogućim budućim novim aktivnostima: suradnja s CEPOR-om na kreiranju projekta mentorstva poduzetnika prema poduzetnicima, suradnja s medijima i drugim aktivnostima.  Ivan Senčar informirao je o napretku rada Radne skupine za izradu Zakona o radu. 

vrh stranice