01.03.2022.
Sjednicom je predsjedavao Mario Sekulić, jedan od 6 dopredsjednika Udruge malih i srednjih poduzetnika. Predviđeni dnevni red nije se niti uspio realizirati u cijelosti jer je nekoliko vrlo aktualnih gospodarskih i društvenih tema konzumiralo gotovo cijelo predviđeno vrijeme. Tema sankcija poduzetih prema Rusiji zbog vojnog napada na Ukrajinu je bila prva aktualna tema.
Povodom ove teme je HUP upravo poslao upitnik na sve članove s ciljem utvrđivanja mogućih posljedica, pa i financijskih procjena posljedica, te predlaganja mogućih rješenja. U raspravi je izneseno kako je trenutno teško procijeniti sve implikacije pokrenutih sankcija, pogotovo imajući u vidu neizvjesnost daljnjih tjedana i moguće ishode pokrenutog rata. Čak i oni poduzetnici koji sada ne vide i ne osjete direktne posljedice, osjetiti će to kroz pad kupovne moći, mogući strah građana od rata i trošenja, manje punjenje proračuna od poreza i sl., a što će sve imati krajnju posljedicu za male i srednje poduzetnike koji su uvijek najranjiviji. Treba imati na umu i činjenicu kako je Ukrajina, kao i Rusija, jedna od većih proizvođača prehrambenih proizvoda, koji će postati nedostupni i skuplji. Osim prehrambenih proizvoda, i drugi proizvodi, poput rudača, ali i proizvoda koji služe za proizvodnju automobila, dolaze iz ovih zemalja.
Poduzetnici su izrazili najveći rizik vezano uz bankarski sektor, koji se ne očituje samo u dijelu onih koji imaju svoje račune/depozite u Sberbanci, nego se taj financijski rizik može „preliti“ i na ostatak bankarskog sektora.
Poduzetnici iznose iskustva iz turističkog sektora gdje se već uočava trend otkazivanja rezervacija iz prekomorskih zemalja, poput SAD-a, Australije i novog Zelanda.
Članovi Izvršnog odbora iznijeli su stav kako, unatoč financijskim posljedicama koje će trpiti ne samo oni, nego vjerojatno cijelo naše društvo, pa i svijet, treba izreći glasan stav o osudi ruske invazije prema Ukrajini.
Uz ovu temu vrlo je usko povezana i druga tema, a to Vladin paket mjera za ublažavanje cjenovnog udara. Anny Brusić ga informativno prezentira: paket je donesen/usvojen 16.2.2022. godine, ukupna je njegova vrijednost 4,8 milijardi kuna. Mjere bi trebale stupiti na snagu 1. travnja. Mjere uključuju: potpore građanima, potpore poduzetnicima, porezno rasterećenje smanjenjem PDV-a na plin i toplinsku energiju, na pelete, brikete, sječku i ogrjevno drvo, na hranu, na higijenske uloške i tampone, na ulaznice za sportske, kulturne i ostale priredbe, mjesečne naknade za 46.000 primatelja socijalnih usluga, jednokratne potpore umirovljenicima, i potpore poljoprivrednicima i ribarima. U raspravi koja je uslijedila naglašeno je kako paket donosi koristi, no procjenjuje se kako to nije dovoljno. Treba i dalje inzistirati na smanjenju trošarina, a i tražiti privremeno ukidanje drugih pojedinih neporeznih davanja poput spomeničke rente ili komunalne naknade, odnosno rasteretiti dodatno gospodarstvo.