Izvršni odbor HUP-Udruge malih i srednjih poduzetnika održao 9. sjednicu

02.05.2024.

Na devetoj sjednici, održanoj 2.5.2024. godine, Izvršni odbor HUP - Udruge malih i srednjih poduzetnika je iznova raspravljao o novom Statutu HUP-a te ključnim temama i prioritetima koji će se komunicirati prema novim ministarstvima, čim bude osnovana nova Vlada RH.

Već na prethodnoj sjednici je otvorena rasprava o izradi novog Statuta HUP-a, a tema j važna stoga se o njoj iznova raspravljalo. U raspravi je naglašeno kako Izvršni odbor udruge malih i srednjih poduzetnika podržava promjene Statuta koje idu u smjeru bolje zastupljenosti svih članova HUP-a u tijelima koja biraju vodstvo HUP-a, a kakvi su bili stavovi svih članova Radne skupine, sastavljene od oko 40 predstavnika HUP-a, tijekom cijelog razdoblja u kojem se na izmjenama radilo.

Druga važna tema o kojoj se raspravljalo jesu ključne teme i prioriteti s kojima će se Udruga malih i srednjih poduzetnika obratiti novim ministrima po njihovom definiranju. Naglašeno je kako će se inzistirati na vraćanju fokusa na malo i srednje poduzetništvo u sadašnjem Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja. Posljednjih godina se stječe dojam kako u ministarstvu nema više fokusa na ovaj najveći segment gospodarstva, što za posljedicu ima nedostatak svih strateških dokumenata koji su važni za razvoj malog i srednjeg poduzetništva. Posljedica toga je izostanak mjera i aktivnosti, jer se ovaj najveći segment gospodarstva po broju poslovnih entiteta, a to je više od 99%, u potpunosti „izgubio“, od organizacijskih pa do ljudskih kapaciteta.

Upravo u cilju da se iznova vrati važnost malog i srednjeg poduzetništva, Izvršni odbor će zatražiti da, u novom Saborskom odboru za gospodarstvo, HUP ima predstavnika malih i srednjih poduzetnika.  Osim ove teme, Udruga će komunicirati svoje stavove koje je iznijela i u Bijeloj knjizi, a koja će uskoro biti objavljena; od potrebe nastavka administrativnog rasterećenja i drugih elemenata poboljšanja poslovne klime, preko raznih poreznih prijedloga, od snižavanja opće stope PDV-a, kao i PDV-a za ugostiteljsku djelatnost te beauty industriju, podizanja praga za ulazak u sustav PDV-a, ravnomjerniju poreznu stopu na dobit do i preko 1 milijun eura,  pa do  potrebe jačeg financijskog praćenja za digitalizaciju i zelene tehnologije i nedostatak radne snage kao i integracijske politike za prihvat strane radne snage.

 

vrh stranice