Izniman interes za treći poduzetnički kafić Split

28.01.2016.

Grad Split u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca i UHY Savjetovanjem d.o.o. provodi EU projekt „Malom kavom do velikog posla“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 297.715,08 kuna i u cijelosti je financiran iz Europskog socijalnog fonda. Cilj projekta je stvaranje pozitivnog poduzetničkog okruženja, unapređenja poduzetničke kulture te umrežavanja postojećih i potencijalnih poduzetnika organiziranjem neformalnih druženja i razmjenom iskustava u Poduzetničkom kafiću Split. U sklopu projekta predviđena su gostovanja predavača-poduzetnika s uspješnom poduzetničkom pričom tematski vezanom za svako pojedino događanje.
Projektom je predviđeno osam događanja, a treći u nizu održao se u srijedu 27. siječnja 2016. god. u Grand Ballroom-u hotela Radisson Blu Resort, Split s početkom u 17:00 sati na temu „EU FONDOVI ZA PODUZETNIKE - REALNOST ILI UTOPIJA?“


Neke od tema koje su obrađene uključuju i pitanja poput:
• Tko je, a tko nije kandidat za financiranje sredstvima EU?
• Otkud krenuti u osmišljavanju i slaganju projekta?
• Kako izraditi projektnu prijavu za natječaje za EU sredstva?
• Što sve sadrži „siguran“ projekt?
• Jesu li EU fondovi mit? Mogu li zapravo gurnuti poduzetnike u problem?

Gošća i gosti poduzetnici koji su donijeli iskustva iz prve ruke te otkrili tajne uspješnog EU projekta su:

• KREŠIMIR BUDIŠA, direktor UHY Savjetovanja d.o.o., hrvatsko-poljskog društva stručnjaka za EU fondove, partnera na projektu Malom kavom do velikog posla

„EU fondovi, rad u pripremi, a posebice provedbi projekata trebao bi biti posao budućnosti u Hrvatskoj. Svim poduzetnicima i javnim tijelima bi poručio da se okušaju u korištenju istih, međutim, ključno je ne precijeniti svoje kapacitete pripreme i posebice upravljanja projektom – s obzirom da se u istima zbog brojnih nelogičnosti unutar Ministarstava, ugovornih i provedbenih tijela događaju značajna odstupanja, i povrati sredstava, pa ponekad čak i bankroti primatelja granta zbog krivo i često megalomanski planiranih projekata. EU fondovi, posebice u Dalmaciji, daleko su od zadovoljavajućeg stupnja korištenja, posebice kod poduzetnika, koji ponajviše istima pristupaju s manjkom poznavanja materije, te često očekuju brz i jeftin novac. Međutim – taj novac je sve samo ne brz, a sigurno nije ni tako jeftin. Potrebno je puno više truda, strpljenja, znanja i upornosti nego kod bilo kojeg drugog načina financiranja – ali zato su i ti fondovi ono što jesu – bespovratna sredstva za vaš razvoj“.

• TOMISLAV MILINOVIĆ, direktor Calvados Club d.o.o., najbolje male tvrtke u RH 2008. – 2013., te regije južna Hrvatska 2014., korisnik strukturnih fondova EU

„Europski fondovi iz mojeg kuta gledanja su jedan izvrstan alat i poluga za razvoj svakog društva, te iz svojeg iskustva mogu svakog ohrabriti da ide u tom smjeru i koristi iste. Ono što jedino moram upozoriti kolege poduzetnike je da biraju kvalitetnog savjetnika u tom procesu, jer na kraju provedbe našeg projekta, ja sam bio siguran da niti bi ja prijavljivao projekt manjeg iznosa, niti bi konzultant više ikada radio za manji novac, s obzirom da je utrošak radnih sati bio 5 puta veći od planiranog i plaćenog, zbog činjenice da se i Ministarstva tek uče na provedbu strukturnih fondova. Ipak – cijeli proces se da izvesti uz kvalitetan tim – i ono što je ključno, da projekt ima smisla sam od sebe – jer u suprotnom, nitko vam ne može pomoći, čak ni konzultant“.

• ANA BEDALOV, voditeljica R&D EU projekata Medicinskog fakulteta Split i Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša, vrijednih preko 1,5 mil EUR

„Moje iskustvo s EU fondovima je vezano uz istraživačke i razvojne projekte za potrebe gospodarstva, a sve u suradnji s istraživačkim institucijama. Od predpristupnih fondova do danas model sufinanciranja projekata je u velikoj mjeri pokriven bespovratnim sredstvima, no s obzirom da se radi o inovativnim konceptima, trud uložen za ostvarivanje jedne inovacije je značajno veći od predviđenog i plaćenog. Ono što je gorući problem je činjenica da rad s timovima istraživača i poduzetnika ovisi o administrativnom vođenju projekta, gdje nedostaje podrške i razumijevanja od strane svih uključenih. Međutim, zajednički užitak svih uključenih nakon završenog projekta je nemjerljiv, posebice kada se neka naša inovacija uspješno plasira na tržište“.

• MILIVOJ DRAGOŠEVIĆ, direktor Purex d.o.o., korisnik IPARD sredstava za izgradnju pogona vrijednog cca 3,5 mil EUR

„Zahvaljujući sredstvima iz IPARD fonda, ali i povoljnom kreditu HBOR-a, uspjeli smo u 2012. realizirati investiciju u moderni pogon za klanje i preradu peradskog mesa. To nam je omogućilo da udovoljimo propisima EU, ali i da osiguramo podizanje kvalitete proizvoda, proširimo paletu proizvoda te osiguramo veći kapacitet za daljnji rast proizvodnje. U narednim godinama planiramo realizirati još nekoliko projekata za koje ćemo zatražiti sredstva iz EU fondova. Naša najveća zamjerka na dosadašnje natječaje je što smo iz jednog natječaja namijenjenog edukaciji kadrova bili isključeni jer se ubrajamo u poljoprivredne proizvođače, iako osim proizvodnje imamo i preradu i maloprodaju, tj. da nam je poslovanje podijeljeno u dvije firme, jedna bi udovoljila natječaju. Državi, odnosno nadležnim instutucijama bismo predložili da porade na tome da informacije o budućim sredstvima (natječajima) budu što ranije dostupne poduzetnicima“.



Više informacija o projektu „Malom kavom do velikog posla“ možete pronaći na: www.poduzetnickikafic.hr i www.facebook.com/poduzetnickikafic.hr.

Za sve dodatne informacije molimo kontaktirati Anu Jerkunicu na telefon 021/310-278 ili putem e-maila: ana.jerkunica@split.hr
vrh stranice