Izjava Komisije o savjetovanju s državama članicama u vezi s prijedlogom o budućnosti privremenog okvira za državne potpore

04.10.2021.

Europska komisija 30.9. 2021.  je državama članicama poslala na savjetovanje nacrt prijedloga o produljenju privremenog okvira za državne potpore do 30. lipnja 2022. Istovremeno, odredila je smjer prema postupnom ukidanju potpore u kriznim situacijama s obzirom na oporavak europskoga gospodarstva koji je u tijeku. U tom kontekstu, kako bi se dodatno ubrzao oporavak, prijedlogom se također prilagođava područje primjene privremenog okvira omogućivanjem ambiciozne potpore ulaganjima i solventnosti ograničenog trajanja.

Komisija je prvotno donijela privremeni okvir 19. ožujka 2020. Komisija je dosad donijela više od 650 odluka na razini svih država članica, među ostalim na temelju privremenog okvira, kako bi poduzećima pogođenima pandemijom koronavirusa osigurala potrebnu i razmjernu potporu u ukupnoj vrijednosti većoj od 3 bilijuna EUR.

Izvršna potpredsjednica nadležna za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager izjavila je: „Napokon vidimo svjetlo na kraju tunela: europsko gospodarstvo doživljava snažan oporavak zahvaljujući izvrsnim rezultatima ostvarenima cijepljenjem i ponovnom otvaranju naših društava i gospodarstava. Istovremeno, moramo biti svjesni razlika među državama članicama i potrebe da se izbjegne „učinak litice” kada dođe do ukidanja javne potpore. Stoga predlažemo postupno ukidanje mjera potpore u kriznim situacijama kako bi se državama članicama i industriji omogućila prilagodba, u kombinaciji s mjerama za pokretanje i privlačenje privatnih ulaganja u fazi oporavka. Odlučit ćemo o daljnjim koracima uzimajući u obzir stajališta svih država članica i potrebu za očuvanjem učinkovitog tržišnog natjecanja na jedinstvenom tržištu.”

Kako je već najavljeno u trenutku zadnjeg produljenja privremenog okvira u siječnju 2021., Komisija sada odlučuje o budućnosti postojećeg okvira s obzirom na gospodarska kretanja i paralelno radi na tome da očuva ravnopravne uvjete na jedinstvenom tržištu. Konkretno, prema Komisijinoj ljetnoj gospodarskoj prognozi 2021. predviđa se rast BDP-a za 4,8 % u 2021. i 4,5 % u 2022. u EU-u i europodručju. Prijedlogom se uzimaju u obzir i prve povratne informacije država članica iz ankete koju je Komisija pokrenula 1. lipnja 2021.

Na temelju toga Komisija predlaže ograničeno produljenje postojećih mjera iz privremenog okvira do 30. lipnja 2022., kao i niz ciljanih prilagodbi. S obzirom na zabilježeni gospodarski oporavak, predloženim ograničenim produljenjem privremenog okvira osiguralo bi se da poduzeća koja su i dalje pogođena krizom ne budu iznenada isključena iz potrebne potpore, već bi se omogućilo koordinirano postupno ukidanje potpore. Pri takvom postupnom ukidanju potpore treba uzeti u obzir i razlike u stupnju oporavka određenih sektora u različitim državama članicama.

Osim toga, kako bi se gospodarski oporavak koji je u tijeku podržao i ubrzao te pritom očuvalo učinkovito tržišno natjecanje, Komisija predlaže proširenje područja primjene privremenog okvira, omogućujući istodobno državama članicama da na ograničeno razdoblje nakon 30. lipnja 2022. odobre:

  • mjere potpore ulaganjima za održiv oporavak, kako bi se državama članicama pomoglo da prebrode poteškoće zbog nedostatka ulaganja prouzročene krizom. Te bi mjere trebale uključivati zaštitne mjere za izbjegavanje neopravdanog narušavanja tržišnog natjecanja, npr. trebale bi biti usmjerene na široku skupinu korisnika i biti ograničenog opsega; te
  • mjere potpore solventnosti za privlačenje privatnih sredstava i ulaganja u poduzeća, posebno mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) i mala poduzeća srednje tržišne kapitalizacije, koja se obično oslanjaju na financiranje bankovnim zajmovima i mogu biti još zaduženija nakon krize. Tim bi se mjerama tim poduzećima omogućio pristup financiranju vlasničkim kapitalom putem privatnih posrednika, koja ta poduzeća često teško privlače pojedinačno.

Države članice sada imaju priliku očitovati se o nacrtu prijedloga Komisije. Komisija će odlučiti o daljnjim koracima, uzimajući u obzir i primljene povratne informacije.

Kontekst

Privremeni okvir za državne potpore donesen je 19. ožujka 2020. i prvi je put izmijenjen 3. travnja 2020., čime su povećane mogućnosti za državnu potporu istraživanjima, testiranju i proizvodnji proizvoda bitnih za suzbijanje širenja koronavirusa te za očuvanje radnih mjesta i daljnju potporu gospodarstvu. Komisija je 8. svibnja 2020. donijela drugu izmjenu, kojom se područje primjene privremenog okvira proširilo na mjere dokapitalizacije i potporu u obliku podređenog duga. Komisija je 29. lipnja 2020. donijela treću izmjenu, kojom se proširilo područje primjene privremenog okvira radi dodatne potpore mikropoduzećima, malim i novoosnovanim poduzećima te radi poticanja privatnih ulaganja. Komisija je 13. listopada 2020. produljila privremeni okvir do 30. lipnja 2021. (s iznimkom mjera dokapitalizacije koje bi mogle biti odobrene do 30. rujna 2021.) i omogućila državama članicama da pokriju dio nepokrivenih fiksnih troškova poduzeća pogođenih krizom. Komisija je 28. siječnja 2021. donijela petu izmjenu kojom se proširuje područje primjene privremenog okvira povećanjem gornjih granica utvrđenih u njemu i omogućivanjem konverzije određenih otplatnih instrumenata u izravna bespovratna sredstva do kraja 2022.

 

vrh stranice