HUP-Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede: Preporuke za poboljšanje Zakona o poljoprivrednom zemljištu radi jačanja domaće proizvodnje

14.11.2024.

HUP - Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede, nakon analize te usuglašavanja stavova i iskustava prehrambeno poljoprivrednog sektora, koji uključuju dionike iz različitih vrsta proizvodnje, načina prerade i ekonomske veličine, daje svoje preporuke za poboljšanje aktualnog Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Svrha preporuka HUP - Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede je povećanje proizvodnje i prerade te urednije i učinkovitije upravljanje ovim iznimno važnim resursom.

Preporuke su kako slijedi:

  1. Predlažemo da se korištenje državnog poljoprivrednog zemljišta i prijava na natječaj za zakup onemogući svim poljoprivrednim proizvođačima koji zadnjih 5 godina na svom zemljištu upisnom u ARKOD ne mogu dokazati legitimnu poljoprivrednu proizvodnju putem računa. Crna poljoprivreda jedan je od najvećih problema hrvatske poljoprivrede. Držimo da se država kroz novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu može uspješno izboriti s tim, do sada nerješivim problemom.
  1. Predlažemo promjenu omjera proizvodnih i neproizvodnih bodova s ciljem povećanja poljoprivredne proizvodnje. Sadašnji omjer bodova je nepovoljan za uspješne i primarne poljoprivredne proizvođače te u konačnici nepovoljno utječe na ukupnu poljoprivrednu proizvodnju.
  1. Predlažemo izmjenu odredbe o maksimalnoj površini. Trenutna odredba dovodi do smanjenja već formiranih proizvodno tehnoloških cjelina i negativno utječe na poljoprivrednu proizvodnju. Predlažemo model kojim se maksimalna površina propisuje na način da korisnik može dobiti maksimalno 100% površine koju ima upisano u ARKOD.
  1. Predlažemo smanjenje omjera bodova domicilnosti u korist poljoprivredne proizvodnje i prerade te urednih poljoprivrednih proizvođača. Trenutna odredba omjera bodova domicilnosti i maksimalne površine po jedinici lokalne samouprave dovodi do 500 mikro strategija poljoprivredne proizvodnje te najbolji poljoprivrednici otežano zadržavaju i dobivaju poljoprivredno zemljište.
  1. Predlažemo promjenu ispunjavanja kriterija omjera uvjetnih grla i površina zemljišta za mljekare/stočare te učinkovitije i točnije vrednovanje uspješnosti mljekara/stočara. Država traži od mljekara/stočara da godinama imaju više stoke nego što imaju zemlje na kojima proizvode hranu za stoku te na taj način potiče mljekare/stočare u nesavjesnom poslovanju i riziku kada konkurira za državno zemljište.
  1. Predlažemo produljenje ugovora o privremenom korištenju uz jasan dokaz obavljanja poljoprivredne proizvodnje na površinama pod privremenim ugovorima uz obavezno zadržavanje cijene zakupa iz ugovora o privremenom korištenju. Trenutna odredba rezultira činjenicom da je oko 100.000 hektara nevidljivo za ulaganja, investicije i EU fondove te na tim površinama jedinice lokalne samouprave i država po sadašnjem Zakonu o poljoprivrednom zemljištu gube 50% prihoda.
  1. Predlažemo jasnije definiranje pojma povezanosti fizičkih osoba u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu. Trenutna odredba koja definira povezanost zajedno s maksimalnom površinom utječe na cijepanje proizvodno tehnoloških cjelina kao i dugoročno ekonomski isplativih organizacija proizvodnje na tim površinama koje nužno smanjuju konkurentnost poljoprivrednika.
  1. Predlažemo jasnije definiranje postupanja jedinica lokalne samouprave za određivanje površina namijenjenih za proizvodnju voća i povrća. Trenutačnim odredbama jedinicama lokalne samouprave je izuzetno otežano namijeniti dio površina za visoko dohodovne kulture.
  1. Predlažemo definiranje trajnih nasada kao posebne kategorije Zakona o poljoprivrednom zemljištu i promjenu načina pripreme natječaja za vinare i maslinare. Trenutnim odredbama jedinice lokalne samouprave imaju ogromne probleme prilikom raspisivanja natječaja za zakup, a vinari i maslinari zbog toga imaju veliki problem u proizvodnji, investicijama, pravnoj sigurnosti i prijavi na EU fondove.
  1. Predlažemo kategorizaciju krških pašnjaka na „urbane“ i „neurbane“ krške pašnjake. Prepoznavanjem različitosti tih pašnjaka predlažemo i različite kriterije u cijeni zakupa, trajanju ugovora, broju uvjetnih grla i drugih uvjeta u ispunjavanju gospodarskog programa.
  1. Predlažemo da se obraslo zemljište u vlasništvu RH namjeni za prodaju. Uz davanje prednosti susjednom vlasniku/zakupcu u svrhu okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta pod obvezom stavljanja tog zemljišta u funkciju poljoprivredne proizvodnje te da kompletan iznos od prodaje ide u korist jedinica lokalne samouprave.
vrh stranice