11.07.2024.
HUP je početkom 2023. godine potpisao Sporazum o suradnji s Nacionalnom udrugom ugostitelja, a s ciljem jačanje djelatnosti ugostiteljstva kroz rješavanje niza otvorenih pitanja: PDV na pića, fiskalizirane napojnice, suradnja s lokalnom vlašću, sudjelovanje u kolektivnom pregovaranju itd.
U proteklom razdoblju nastavile su se provoditi tri strateška projekta/inicijative, a koja se provode još od 2022. godine, u cilju privlačenja novih članova i veće vidljivosti Udruge:
Ovaj se projekt provodi od 2022. godine, u suradnji sa SENTOR-om- Klubom poduzetnika seniora, koji mentoriraju druge poduzetnike pro bono. U SENTOR-u sada djeluje više od 30 mentora, a provedeno je više od 50 mentoriranja poduzetnika. Mentorstvo se provodi za poduzetnike početnike, poduzeća koja rastu, poduzeća u teškoćama i prijenosu poslovanja. Tijekom posljednje godine održano je više radionica za mentore, organizirane su dvije konferencije: „Iskustvo nikad ne zastarijeva” 26.10 2023. te konferencija „Izazovi upravljanja ljudskim resursima u malim poduzećima”, u suradnji s Algebrom 19.6. 2024. U promotivnom smislu organizirano je više gostovanja u TV emisijama kao i objava na društvenim mrežama te je danas ova inicijativni već dosta poznata u poduzetničkoj zajednici.
I ova se inicijativa provodi od 2022. godine, s ciljem da se kroz različite formate promoviraju poduzetnici, poduzetničke teme kao i Udruga malih i srednjih poduzetnika. Suradnja je započela najprije s autorskim/native člancima, a svake iduće godine proširena s novim formatom: 2023. godine su uvedeni podcasti, a 2024. godine su uvedeni kratki video filmovi „Velike tajne malih poduzetnika”. Ukupno je do danas objavljeno 22 članka, 4 podcasta, 1 video film, a u pripremi su iduća 3 članka.
Radni ručak s poduzetnicima se provodi još od 2004. godine, a do danas je održano 67 Radnih ručaka. U posljednjih godinu dana održana su dva Radne ručka: 5.12.2023. godine s gradonačelnikom Grada Zagreba, Tomislavom Tomaševićem i 10.4.2024. godine s gradonačelnikom Grada Splita, Ivicom Puljkom.
Redovna aktivnost Udruge je sudjelovanje u izradi zakonodavstva, a što je jedna od osnovnih djelatnosti udruga poslodavaca. Udruga malih i srednjih poduzetnika se uključila se u izradu oko 30-ak zakona: porezi, tržište rada, računovodstvo, revizija, gospodarenje otpadom, kibernetička sigurnost, klimatske promjene, industrijski razvoj i poduzetništvo, zaštita na radu, zakon o strancima itd.
Udruga je svoje pozicije i stavove prikazala kroz Bijelu knjigu. Bijela knjiga se izrađuje treći puta, a prva dva izdanja bila su 2008. i 2015. godine.
Udruga malih i srednjih poduzetnika je istaknula slijedeće zahtjeve:
− poboljšanje poslovne klime dosljednom primjenom SME testa,
− nastavak administrativnog rasterećenja i smanjenje parafiskalnih nameta,
− olakšavanje digitalizacije kod malih i srednjih poduzeća te nastavak digitalizacije javne uprave,
− olakšati pristup kapitalu u svim fazama razvoja poduzeća, kao i pomoć u tranziciji na zeleno i digitalno,
− rješavanje insolventnosti uvođenjem mehanizma ranog upozorenja poduzetnika u teškoćama, program mentorstva za poduzetnike,
− prevenirati i utjecati na kašnjenje u plaćanju, između javnog sektora i između poduzetnika međusobno,
− olakšati pristup kvalificiranoj radnoj snazi.
Udruga već duži niz godina sudjeluje u izradi GEM istraživanja, kojeg provodi CEPOR od 2002. godine, a koje ispituje poduzetničku okolinu, društvene vrijednosti o poduzetništvu, pokretanje novih poduzetničkih poduhvata, broj odraslih poduzeća, izlazak iz poduzetništva, rastuća poduzeća, tehnološki razvoj, poduzetništvo zaposlenika, regionalnu rasprostranjenost i održivi razvoj.
Iz Programa rada Udruge za 2023.- 2024. godinu može se istaknuti zahtjeve postavljene kroz Bijelu knjigu, ali i druge aktivnosti:
− nastavak provođenja tri strateška projekta/inicijative: Radni ručak s poduzetnicima, nastavak projekta mentorstva u suradnji sa SENTOR-om, nastavak projekta promocije Udruge u suradnji s portalom 24 sata,
- u zagovaranju politika razvoja malog i srednjeg poduzetništva iznova vratiti pažnju na razvoj zadruga, koje su u Hrvatskoj zanemarene tijekom posljednjih 10-tak godina, a koje su važan čimbenik razvoja SME-a jer omogućuju povezivanje, okrupnjavanje, zajednički izlazak na tržite, jaču poziciju pregovaranja prema trećoj strani, otkup proizvoda itd.
− ustrajati na rješavanju neporeznih nameta jer se svakih nekoliko godina iznova otvara ovo pitanje, no problem se nije riješio,
− aktualizirati pitanje nesolventnost tj kašnjenja u plaćanju jer se često obavezni rok od 30 dana za plaćanje produži ugovorom na znatno duže razdoblje, na što su mali poduzetnici često prisiljeni pristati, a ove situacije predstavljaju prikriveno beskamatno financiranje/kreditiranje,
− kašnjenja u plaćanju negativno utječu na likvidnost i otežavaju financijsko upravljanje pogotovo kod SME-a, a među kojima su mikropoduzetnici pogotovo ugroženi; Direktivom o zakašnjelom plaćanju još iz 2011. godine nije se uspjelo riješiti ovaj problem, očekuje se donošenje Uredbe koja bi trebala biti jače implementirana u nacionalna zakonodavstva.
Skupština je potvrdila kooptirane članove Izvršnog odbora: Mind Lab d.o.o., Golubica Parking d.o.o. i Boost d.o.o.