Hrvatska i fondovi Europske unije 2014-2020.: „ Ulaganje u budućnost“ – konzultacijski dokument

26.11.2013.

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije poziva zainteresiranu javnost na dostavu komentara i mišljenja na prijedlog strategije i područja ulaganja iz europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru Kohezijske politike za razdoblje 2014.-2020. godine.

U tu svrhu pripremilo je Konzultacijski dokument, čime je nastavljen proces javnih konzultacija vezano uz planiranje i programiranje europskih strukturnih i investicijskih fondova za financijsko razdoblje Europske unije 2014.-2020. godine započet u lipnju 2013.

Prijedlog strategije i područja ulaganja rezultat su opsežne pripreme i angažmana različitih dionika koji su uključeni u sam postupak programiranja kroz rad Koordinacijskog povjerenstva i Tematskih radnih skupina.
Kroz Konzultacijski dokument sažeto su predstavljeni prijedlozi strategije i područja ulaganja te se stavljaju na razmatranje ključne pretpostavke vezano uz problematiku pojedinih sektora. Prijedlozi za ulaganja iz strukturnih i investicijskih fondova pripremljeni su sukladno zakonodavnim prijedlozima za Kohezijsku politiku i Zajedničkom strateškom okviru poštujući zajedničke europske ciljeve strategije Europa 2020 za pametan, održiv i uključiv rast.

Datum objave: 26. studenoga 2013.
Datum do kojeg se zaprimaju komentari: 20. siječnja 2014.

Relevantni dokumenti su u prilogu:

• Konzultacijski dokument «Hrvatska i fondovi Europske unije 2014-2020.: Ulaganje u budućnost»
• Konzultacijski obrazac
• Analitičke podloge za Partnerski sporazum

Kako se očitovati?
Svoje mišljenje na prijedlog strategije i područja ulaganja za razdoblje 2014.-2020. godine svi zainteresirani mogu dostaviti u obliku ispunjenog Konzultacijskog obrasca do 20. siječnja 2014. godine poštom ili e-mailom na adresu:

Uprava za strateško planiranje
Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske
Račkoga 6, 10000 Zagreb
E-mail: konzultacije2014-2020@mrrfeu.hr

Odgovori na pitanja navedena u Konzultacijskom obrascu utjecat će na oblikovanje konačnog teksta Partnerskog sporazuma i operativnih programa koji su trenutno u fazi pripreme te koje će Hrvatska podnijeti Europskoj komisiji u prvoj polovici 2014. godine.

Zaprimljeni odgovori će se razmatrati zajedno sa stajalištima izraženim u različitim formalnim postupcima pripreme plansko-programskih dokumenata te konzultativnim procesima.



Program ruralnog razvoja

Osim plansko-programskih dokumenata za provedbu Kohezijske politike 2014.-2020. godine, Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske priprema Program ruralnog razvoja za razdoblje 2014. – 2020. radi učinkovite provedbe politike ruralnog razvoja u okviru Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije, a koji bi trebao doprinijeti razvoju hrvatske poljoprivrede i ruralnih područja uopće.

Program ima za cilj definirati mjere potrebne za dostizanje tri glavna cilja Zajedničke poljoprivredne politike:
1. Poticanje konkurentnosti poljoprivrede
2. Osiguranje održivog upravljanja prirodnim resursima i klimatskim promjenama
3. Postizanje uravnoteženog teritorijalnog razvoja ruralnih područja, uključujući stvaranje i očuvanje postojećih radnih mjesta.

Nakon dva kruga javnog predstavljanja Programa u svim županijama Republike Hrvatske, započelo se s opsežnim poslom njegova dovršetka kako bi ga poslali na usvajanje Vladi Republike Hrvatske.

Imajući na umu velike potrebe poljoprivrednog i prerađivačkog sektora za ulaganjima i želju za razvojem ruralnih područja, Ministarstvo poljoprivrede tijekom 2014. godine planira raspisati natječaje za 8 mjera Programa, čime bi se prebrodila ova, tzv. Prijelazna godina.

Čak ni ostale zemlje EU, tzv. „Stare članice“ neće u 2014. godini provoditi svoje nove programe, već nastavljaju s provedbom određenih mjera dotadašnjih programa, uz mogućnost financiranja sredstvima budućeg programskog razdoblja.

Tako je i Republika Hrvatska mogla nastaviti s raspisivanjem natječaja za mjere 101 i 103 IPARD programa, uz sva ograničenja koja je IPARD postavljao. Budući se danas, 5 mjeseci nakon pristupanja EU, smatramo jednako vrijednom zemljom članicom, neprihvatljivo je bilo pristati na niske iznose potpora, ograničenja u kapacitetima i sl.
Zato se smatra da je 8 predloženih mjera dobro rješenje za prijelaznu 2014. godinu, u kojoj se planira iskoristiti znatno više raspoloživih sredstava u odnosu na IPARD program.

Do kraja ove godine planiraju se izraditi i Pravilnici o provedbi spomenutih mjera, pa su dobrodošli svi korisni komentari i prijedlozi.

Kroz odabrane mjere unutar šest prioriteta za ruralni razvoj na razini Europske unije, osim dostizanja strateških ciljeva Zajedničke poljoprivredne politike, doprinosi se i ostvarivanju strategije Europa 2020 za pametan, održiv i uključiv rast.

Upiti, komentari i prijedlozi vezano uz Program ruralnog razvoja moguće je slati na e-mail adresu: eafrd@mps.hr.
www.mps.hr/ipard/default.aspx?id=129.

Dokumenti:

1. Annual Growth Survey 2014_en.pdf
2. Konzultacijski obrazac - Hrvatska i fondovi EU 2014.-2020.doc
3. Konzultacijski_dokument Hrvatska i fondovi EU 2014.-2020.pdf
4. MJERE RURALNOG RAZVOJA 2014.pdf
vrh stranice