Farmaceutska strategija: Europska komisija započinje otvoreno javno savjetovanje

17.06.2020.

Europska komisija jučer (16.6. 2020.) je otvorila internetsko javno savjetovanje o farmaceutskoj strategiji za Europu. S obzirom na to da se donosi nakon pandemije bolesti COVID-19, ta strategija utjecat će i na provedbu novopredloženog programa „EU za zdravlje” i biti usklađena s programom Obzor Europa za istraživanje i inovacije, a cilj joj je osiguravanje opskrbe Europe sigurnim i cjenovno pristupačnim lijekovima kako bi se zadovoljile potrebe pacijenata i poduprla europska farmaceutska industrija u nastojanju da zadrži položaj inovatora i svjetskog predvodnika.

Savjetovanje će trajati tri mjeseca, a pitanja će biti usredotočena na ključne teme kao što su:

  • strateška autonomija i proizvodnja lijekova,
  • dostupnost cjenovno pristupačnih lijekova,
  • inovacije,
  • ekološka održivost i
  • zdravstveni izazovi. 

Povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila je: Farmaceutska strategija za Europu temelj je naše politike u području zdravlja za sljedećih pet godina, i ovo je prilika za sve dionike da nam pomognu u njezinu oblikovanju. Pozivam udruge pacijenata, farmaceutski sektor, javna tijela, akademsku zajednicu i širu javnost da daju svoj doprinos. Ovom strategijom, koju ću predstaviti do kraja godine, odgovorit ćemo na izazove koje je naglasila pandemija bolesti COVID-19 i na sva strukturna pitanja u pogledu pristupa, cjenovne pristupačnosti lijekova i strateške autonomije naše Unije kad je riječ o lijekovima. Moramo se pobrinuti da svi pacijenti imaju pristup optimalnoj skrbi i cjenovno pristupačnim lijekovima. Zajedno ćemo u tome uspjeti.

Strategijom se nastoji stvoriti „sustav otporan na buduće izazove” kojim se iskorištavaju prednosti digitalizacije i promiču inovacije, osobito u područjima u kojima postoje nezadovoljene potrebe, kao što su antimikrobna sredstva, lijekovi za djecu i lijekovi za rijetke bolesti. Njome se također namjerava smanjiti ovisnost Unije o uvozu iz trećih zemalja. Dio aktivnih farmaceutskih sastojaka potrebnih za proizvodnju određenih generičkih lijekova (uključujući „stare” antibiotike, onkološke lijekove i najosnovnije lijekove, kao što je paracetamol) dolazi iz Kine i Indije.

Strategijom će se također smanjiti utjecaj lijekova na okoliš i pokušati riješiti problem otpornosti na antimikrobna sredstva .

Naposljetku, trenutačna kriza zbog pandemije bolesti COVID-19 pokazala je da Unija mora osigurati dostupnost lijekova, uključujući cjepiva, bez obzira na okolnosti.

 

Usporedno sa savjetovanjem Komisija će u narednim tjednima i mjesecima održati bilateralne tehničke razgovore s dionicima.

Sljedeći koraci

Strategijom, koja je u skladu s industrijskom strategijom za Europu, i prioritetima navedenima u europskom zelenom planu, Planu za borbu protiv raka i digitalnoj strategiji, pristupit će se rješavanju dugotrajnih izazova, od kojih je neke intenzivirala kriza uzrokovana pandemijom bolesti COVID 19.

Cilj savjetovanja jest omogućiti javnosti, stručnjacima i dionicima da daju doprinos i izraze svoje mišljenje o najboljim načinima rješavanja pitanja povezanih s farmaceutskim proizvodima u Uniji. Rezultati javnog savjetovanja pridonijet će izradi farmaceutske strategije, na kojoj se počinje raditi najesen a trebala bi biti donesena do kraja godine.

Savjetovanje će trajati 13 tjedana, do 15. rujna 2020., a pitanja su dostupna na aplikaciji EUSurvey.

Osim ovog javnog savjetovanja, Komisija je objavila i početak savjetovanja o Planu za provedbu strategije, koje traje do 7. srpnja 2020.

 

Dodatne informacije dostupne su na poveznici:

https://ec.europa.eu/health/human-use/strategy_en

vrh stranice