EU usvojila peti krug sankcija Rusiji zbog njene vojne agresije na Ukrajinu

08.04.2022.

U svjetlu kontinuiranog agresivnog rata Rusije protiv Ukrajine i prijavljenih zločina koje su počinile ruske oružane snage u Ukrajini, Vijeće je danas (8.4.2022.)odlučilo uvesti peti paket gospodarskih i pojedinačnih sankcija Rusiji. Dogovoreni paket uključuje niz mjera namijenjenih jačanju pritiska na rusku vladu i gospodarstvo te ograničavanju resursa Kremlja za agresiju.

Paket se sastoji od:

  • Zabrana kupnje, uvoza ili prijenosa ugljena i drugih čvrstih fosilnih goriva u EU ako potječu iz Rusije ili se izvoze iz Rusije, od kolovoza 2022. Uvoz ugljena u EU trenutačno je vrijedan 8 milijardi eura godišnje.

 

  • Zabrana pristupa lukama EU plovilima registriranim pod zastavom Rusije. Odstupanja se odobravaju za poljoprivredne i prehrambene proizvode, humanitarnu pomoć i energiju.

 

  • Zabrana djelovanja bilo kojeg ruskog i bjeloruskog poduzeća za cestovni prijevoz čime se onemogućuje cestovni prijevoz robe unutar EU-a, uključujući i tranzit. Odstupanja su ipak odobrena za niz proizvoda, kao što su farmaceutski, medicinski, poljoprivredni i prehrambeni proizvodi, uključujući pšenicu, te za cestovni prijevoz u humanitarne svrhe.

 

  • Daljnje zabrane izvoza, usmjerene na mlazno gorivo i drugu robu kao što su kvantna računala i napredni poluvodiči, vrhunska elektronika, softver, osjetljivi strojevi i transportna oprema, te nove zabrane uvoza proizvoda kao što su: drvo, cement, gnojiva, plodovi mora i alkoholna pića . Ugovorene zabrane izvoza i uvoza iznose 10 milijardi eura, odnosno 5,5 milijardi eura.

 

  • Niz ciljanih gospodarskih mjera namijenjenih jačanju postojećih mjera i onemogućavanju njihova izbjegavanja, kao što su: opća zabrana EU-a za sudjelovanje ruskih tvrtki u javnoj nabavi u državama članicama, isključenje svake financijske potpore ruskim javnim tijelima. Proširena zabrana depozita na kriptovalute, te prodaje novčanica i prenosivih vrijednosnih papira denominiranih u bilo kojoj službenoj valuti država članica EU Rusiji i Bjelorusiji, ili bilo kojoj fizičkoj ili pravnoj osobi, subjektu ili tijelu u Rusiji i Bjelorusiji, .

 

Nadalje, Vijeće je odlučilo sankcionirati tvrtke čiji su proizvodi ili tehnologija odigrali ulogu u invaziji, ključne oligarhe i poslovne ljude, visoke dužnosnike Kremlja, zagovornike dezinformacija i manipulacije informacijama, koji sustavno šire narativ Kremlja o ruskoj ratnoj agresiji u Ukrajini, kao i članovi obitelji već sankcioniranih pojedinaca, kako bi se osiguralo da se sankcije EU-a ne zaobiđu.

 

Štoviše, uvedena je potpuna zabrana transakcija za četiri ključne ruske banke koje predstavljaju 23% tržišnog udjela u ruskom bankarskom sektoru. Nakon ukidanja pristupa SWIFT-u, ove će banke sada biti podvrgnute zamrzavanju imovine, čime će biti potpuno odsječene od tržišta EU-a.

 

U svojim je zaključcima od 24. ožujka 2022. Europsko vijeće navelo da je Unija i dalje spremna ciljati na stvarno i moguće zaobilaženje već usvojenih restriktivnih mjera, kao i brzo krenuti s daljnjim koordiniranim snažnim sankcijama Rusiji i Bjelorusiji kako bi učinkovito osujetiti ruske sposobnosti za nastavak agresije.

 

Agresorski rat Rusije protiv Ukrajine grubo krši međunarodno pravo i uzrokuje velike gubitke života i ozljede civila. Rusija usmjerava napade na civilno stanovništvo i cilja na civilne objekte, uključujući bolnice, medicinske ustanove, škole i skloništa. Ti ratni zločini moraju odmah prestati. Odgovorni i njihovi suučesnici bit će pozvani na odgovornost u skladu s međunarodnim pravom. Opsada Mariupolja i drugih ukrajinskih gradova, te uskraćivanje humanitarnog pristupa od strane ruskih vojnih snaga su neprihvatljivi. Ruske snage moraju odmah osigurati sigurne puteve do drugih dijelova Ukrajine, kao i isporuku humanitarne pomoći u Mariupolj i druge opkoljene gradove.

 

Europsko vijeće zahtijeva da Rusija odmah prekine svoju vojnu agresiju na teritoriju Ukrajine, odmah i bezuvjetno povuče sve snage i vojnu opremu s cijelog teritorija Ukrajine, te u potpunosti poštuje teritorijalni integritet, suverenitet i neovisnost Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica.

 

Relevantni pravni akti uskoro će biti objavljeni u Službenom glasniku EU.

vrh stranice