EP: potrebno je odrediti cijenu ugljika za robu uvezenu u EU

11.03.2021.

Jučer (10.3. 2021.) je Parlament usvojio Rezoluciju o mehanizmu EU-a za graničnu prilagodbu emisija ugljika (CBAM) koji je u sladu sa zahtjevima Svjetske trgovinske organizacije (WTO), s 444 glasova za, 70 protiv i 181 suzdržanih. Kako bi se povećale globalne klimatske ambicije, EU mora odrediti cijenu ugljika za određenu robu iz zemalja s nižim ciljevima zaštite klime.

Ukratko:

  • Trebalo bi obuhvatiti sve proizvode u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama
  • Prihodi će se koristiti za pomoć u ostvarivanju EU-ovih ciljeva zelenog plana
  • Mehanizam se ne smije zloupotrebljavati za daljnji trgovinski protekcionizam

U rezoluciji se naglašava da povećane ambicije EU-a u pogledu klimatskih promjena ne smiju dovesti do „istjecanja ugljika” jer od globalnih napora u području klime neće imati koristi ako se proizvodnja EU-a samo preseli u zemlje izvan EU-a koje imaju manje ambiciozne propise o emisijama.

Zastupnici stoga podržavaju uvođenje cijene ugljika za određenu robu uvezenu iz zemalja izvan EU-a ako te zemlje nisu dovoljno ambiciozne u pogledu zaštite klime. Time bi se stvorili jednaki uvjeti na globalnoj razini i potaknulo industrije EU-a i industrije izvan EU-a da se dekarboniziraju u skladu s ciljevima Pariškog sporazuma.

Zastupnici u Europskom parlamentu naglašavaju da bi to trebalo biti u skladu sa zahtjevima WTO-a i da se ne bi trebalo zloupotrebljavati u svrhe protekcionizma. Stoga mora biti osmišljeno tako da bi se postigli klimatski ciljevi. Ostvareni prihodi trebali bi se upotrebljavati kao dio skupa vlastitih sredstava kojima se povećava potpora za ciljeve zelenog plana u okviru proračuna EU-a.

Novi mehanizam koji treba povezati s reformiranim sustavom EU-a za trgovanje emisijama (ETS)

Novi mehanizam trebao bi biti dio šire industrijske strategije EU-a i pokrivati sav uvoz proizvoda i robe obuhvaćenih EU ETS-om. Zastupnici dodaju da bi se već do 2023., nakon procjene učinka, trebali obuhvatiti energetski sektor i energetski intenzivni industrijski sektori kao što su prerada nafte, proizvodnja cementa, čelika, aluminija, papira, stakla, kemikalija i gnojiva, koji i dalje dobivaju znatne besplatne emisijske jedinice te i dalje predstavljaju 94 % industrijskih emisija u EU-u.

Zastupnici tvrde da će povezivanje određivanja cijena ugljika u okviru CBAM-a s cijenom emisijskih jedinica EU-a u okviru EU ETS-a pomoći u borbi protiv istjecanja ugljika, ali naglašavaju da novi sustav ne smije dovesti do uvođenja dvostruke zaštite proizvođača EU-a.

Nakon glasanja, izvjestitelj Parlamenta Yannick Jadot (Zeleni/EFA, Francuska) izjavio je: „CBAM je izvrsna prilika za usklađivanje pitanja klime, industrije, zapošljavanja, otpornosti, suvereniteta i premještanja. Moramo prestati biti naivni i nametnuti istu cijenu ugljika za proizvode, bez obzira na to jesu li proizvedeni u EU-u ili izvan njega, kako bi se osiguralo da su sektori koji najviše onečišćuju također uključeni u borbi protiv klimatskih promjena i uvode inovacije za nultu stopu emisija ugljika. To nam je najbolja prilika da ostanemo ispod granice zagrijavanja od 1,5 °C, ali i da osiguramo da naši trgovinski partneri budu jednako ambiciozni ako žele ući na tržište EU-a.

Sljedeći koraci

Očekuje se da će Komisija predstaviti zakonodavni prijedlog o CBAM-u u drugom tromjesečju 2021. u okviru europskog zelenog plana, kao i prijedlog o tome kako uključiti prihode ostvarene za financiranje dijela proračuna EU-a.

Kontekst

Parlament je imao važnu ulogu u zagovaranju ambicioznijeg zakonodavstva EU-a o klimi. 28. studenoga 2019. proglasio je klimatsku krizu i želi da EU i njegove države članice do 2050. postanu klimatski neutralni i do 2030. smanje emisije stakleničkih plinova za 60 %.

Tekst rezolucije bit će dostupan na poveznici:        https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0071_EN.html

vrh stranice