EP: Postignut Sporazum o novim pravilima za primjerene minimalne plaće u EU

08.06.2022.

Dogovoreno zakonodavni tekst ima za cilj osigurati da minimalne plaće u svim zemljama EU-a osiguravaju pristojan životni standard za radnike.

Ukratko:

  • Minimalna plaća trebala bi biti primjerena da osigura pristojne životne uvjete
  • Pravo na nadoknadu za zaposlenike, njihove predstavnike i članove sindikata u slučaju kršenja pravila
  • Europska pravila za poštivanje ovlasti nacionalnih tijela i socijalnih partnera u određivanju plaća
  • Jačanje kolektivnog pregovaranja u zemljama u kojima je obuhvaćeno manje od 80% radnika

 

Zahvaljujući sporazumu postignutom preko noći s ponedjeljka na utorak (6-7.6. 2022.), pregovarači Parlamenta i Vijeća dogovorili su europska pravila usmjerena na određivanje primjerenih minimalnih plaća, kako je to predviđeno nacionalnim zakonodavstvom i/ili kolektivnim ugovorima. Novo će se zakonodavstvo primjenjivati na sve radnike EU-a koji imaju ugovor o radu ili radni odnos. Zemlje EU-a u kojima je minimalna plaća zaštićena isključivo kolektivnim ugovorima neće je biti obvezne uvesti niti učiniti te sporazume univerzalno primjenjivima.

Adekvatne plaće
Prema sporazumu, države članice morat će procijeniti je li njihova postojeća zakonska minimalna plaća (tj. najniža plaća dopuštena zakonom) dovoljna za osiguranje dostojnog životnog standarda, uzimajući u obzir vlastite uvjete. socio-ekonomsku, kupovnu moć ili nacionalne razine produktivnosti i dugoročnog razvoja.

Za ovu procjenu zemlje EU mogu sastaviti košaricu roba i usluga po stvarnim cijenama. Države članice također mogu primijeniti indikativne referentne vrijednosti koje se obično koriste na međunarodnoj razini, kao što su 60% bruto srednje plaće i 50% bruto prosječne plaće.

Kolektivno pregovaranje
Pregovarači EU složili su se da će zemlje EU-a morati ojačati sektorsko i međusektorsko kolektivno pregovaranje kao ključni čimbenik u zaštiti radnika osiguranjem minimalne plaće. Države članice u kojima je manje od 80% radne snage obuhvaćeno kolektivnim ugovorom morat će izraditi akcijski plan za postupno povećanje ove pokrivenosti. Kako bi osmislili najbolju strategiju za tu svrhu, morat će uključiti socijalne partnere, obavijestiti Komisiju o usvojenim mjerama i objaviti ovaj plan.

Kontrola i pravo žalbe
Dogovoreni tekst uvodi obvezu za zemlje EU-a da uspostave sustav provedbe koji se sastoji od pouzdanog praćenja, kontrola i inspekcija na terenu, kako bi se osigurala usklađenost s odredbama i borila se protiv nedozvoljenog ugovaranja, lažnog samozapošljavanja, neevidentiranih prekovremenih sati ili intenziviranje rada.

Nacionalne vlasti trebale bi jamčiti pravo na žalbu radnicima čija su prava povrijeđena. Također će morati poduzeti potrebne mjere za zaštitu radnika i sindikalnih predstavnika.

Sljedeći koraci
Privremeni politički sporazum koji je postigao pregovarački tim EP-a sada će morati odobriti Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja, a zatim glasovati na plenarnoj sjednici. 

Vijeće također mora odobriti sporazum.

Pozadina
U EU, 21 od 27 zemalja ima zakonsku minimalnu plaću , dok u ostalih šest (Austrija, Cipar , Danska, Finska, Italija i Švedska), razine plaća određuju se kolektivnim pregovaranjem. Izraženo u eurima, mjesečne minimalne plaće znatno se razlikuju u cijeloj EU,Podaci Eurostata za 2021. ).

 

vrh stranice