EK: opcije za ublažavanje posljedica visokih cijena energije: zajednička nabava plina i obaveza minimalne napunjenosti skladišta plina

23.03.2022.

Danas (23.3. 2022.) je, ubrzo nakon Komunikacije o REPowerEU-u i Izjave iz Versaillesa, Komisija iznijela ideje za zajedničke europske mjere za rješavanje temeljnih uzroka problema na tržištu plina kako bi se počevši sa sljedećom zimom osigurala sigurnost opskrbe po razumnim cijenama. Rasprave o tim opcijama nastavit će se na ovotjednom sastanku Europskog vijeća.

 

Komisija danas predstavlja zakonodavni prijedlog kojim bi se radi sigurnosti opskrbe energijom uvela obaveza da za potrebe sljedeće zime skladišta plina budu napunjena barem 80 %. Nakon toga ta bi se obveza napunjenosti skladišta povećala na 90 %. Radi rješavanja pitanja koja su se otvorila zbog neprestano visokih cijena energija Komisija je također donijela Komunikaciju u kojoj je iznijela opcije za tržišne intervencije na europskoj i nacionalnoj razini. Uz to je navela dobre i loše strane svake opcije.

 

Partnerstva EU-a s trećim zemljama za zajedničku kupnju plina i vodika mogu poboljšati otpornost i sniziti cijene. Komisija je spremna osnovati radnu skupinu za zajedničku nabavu plina na razini EU-a. Radna bi skupina objedinila potražnju, čime bi olakšala i ojačala EU-ov međunarodni kontakt s dobavljačima kako bi postigla dobru cijenu za uvezene energente prije sljedeće zime. Radnu bi skupinu podržavali predstavnici država članica u upravljačkom odboru. Zajednički pregovarački tim pod vodstvom Komisije pregovarao bi s dobavljačima plina i pripremao teren za buduća energetska partnerstva s ključnim dobavljačima, pri čemu bi se uzimali u obzir i energenti koji će naslijediti UPP i prirodni plin. Ta bi se aktivnost temeljila na iskustvu iz pandemije bolesti COVID-19, kad su mjere na razini EU-a bile ključne da se zajamči da će svi dobiti dostatne količine cjepiva. 

 

Zakonodavni prijedlog za skladištenje plina za zimu

Komisija je nakon sastanka na vrhu u Versaillesu ubrzala svoj rad pa je danas predstavila zakonodavni prijedlog na temelju kojeg bi države članice bile obavezne da do 1. studenoga 2022. napune svoja podzemna skladišta plina barem do 80 % kapaciteta. Taj bi se postotak napunjenosti povećao na 90 % već od sljedeće godine. Uveli bi se također prijelazni ciljevi unutar razdoblja od veljače do listopada. Operatori skladišta plina trebali bi prijavljivati popunjenost nacionalnim tijelima. Države članice trebale bi na mjesečnoj bazi pratiti popunjenost te dostavljati te podatke Komisiji.

Skladišta plina su kritična infrastruktura za jamčenje sigurnosti opskrbe. Zbog toga bi se uvela nova, obavezna certifikacija svih operatora sustava skladišta plina. Svrha certifikacije bila bi izbjegavanje potencijalnih opasnosti od vanjskih utjecaja na kritičnu infrastrukturu za skladištenje, što bi značilo da necertificirani operatori ne bi smjeli posjedovati niti kontrolirati skladišta plina u EU-u. Uz to, za prestanak rada i poslovanja skladišta plina bilo bi potrebno odobrenje nacionalnog regulatornog tijela. Da bi potaknula punjenje skladišta plina u EU-u, Komisija predlaže stopostotni popust na transportne tarife temeljene na kapacitetu na ulaznim i izlaznim točkama sustava skladišta plina.

 

Hitne mjere za cijene energije i skladištenje plina 

Komisija od prošlog ljeta poduzima mjere za ublažavanje utjecaja visokih cijena na potrošače i poduzeća. Prije dva tjedna predsjednica von der Leyen obećala je da će do kraja mjeseca predstaviti konkretne i iznimne kratkoročne opcije za rješavanje pitanja utjecaja cijena plina na tržište električne energije. Komisija je ubrzala pripremu tih opcija kako bi se o njima moglo raspraviti na ovotjednom sastanku Europskog vijeća pa je danas predstavila Komunikaciju u kojoj ih je iznijela.

Države članice predložile su nekoliko opcija za hitne mjere kojima bi se ograničile posljedice visokih cijena električne energije. Međutim, svaka predložena opcija podrazumijeva i troškove i nedostatke. Kratkoročne opcije za pitanje cijene električne energije mogu se ugrubo razvrstati u dvije kategorije:

 

Kao što je navedeno u Komunikaciji, ne postoji jedinstveno, jednostavno rješenje za problem visokih cijena električne energije s obzirom na to da se države članice nalaze u različitim situacijama u smislu struktura izvora energije, modela tržišta i razine povezanosti energetskih sustava. Komisija europskim čelnicima iznosi prednosti i nedostatke različitih pristupa te je spremna nastaviti s radom u skladu s uputama. Iako se mnoge spomenute opcije odnose na simptome, važno je raditi na pronalaženju rješenju za temeljne uzroke trenutačnih visokih cijena električne energije, tj. donijeti zajedničke europske mjere za tržište plina.

Komisija će detaljno predstaviti plan REPowerEU u svibnju, procijeniti opcije za optimizaciju modela tržišta električne energije i biti spremna za predlaganje plana uštede energije na razini EU-a. Komisija također razmatra sastavljanje smjernica za države članice kako bi im pomogla da na najbolji način iskoriste ciljana oslobođenja za pojedinačne zemlje predviđena u Direktivi o oporezivanju energije.

 

Kontekst

Komisijin paket instrumenata za cijene energije od prošlog listopada pomogao je državama članicama da ublaže utjecaj visokih cijena na ugrožene potrošače te je i dalje važan okvir za nacionalne mjere. Komisija je 8. ožujka državama članicama predstavila dodatne smjernice kojima je potvrdila mogućnost reguliranja cijena za krajnje potrošače u iznimnim okolnostima i utvrdila kako države članice mogu potrošačima preraspodijeliti prihode od visoke dobiti u energetskom sektoru i prihode od trgovanja emisijama. Danas je donesen novi privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama na temelju kojeg se poduzećima koja su izravno ili neizravno gospodarski pogođena zbog rata u Ukrajini može pružati potpora u obliku ograničenih izravnih bespovratnih sredstava, potpore za likvidnost i pomoći zbog povećanih troškova za plin i električnu energiju.

Čelnici EU-a dogovorili su se na sastanku 10. i 11. ožujka 2022. u Versaillesu da će što brže postupno ukinuti ovisnost EU-a o uvozu ruskog plina, nafte i ugljena te su pozvali Komisiju da do kraja ožujka predstavi plan za sigurnost opskrbe i osiguravanje priuštivih cijena energije tijekom sljedeće zimske sezone. Čelnici EU-a istovremeno su se obvezali da će hitno razmotriti konkretne opcije za rješavanje problema koji povišene cijene energije uzrokuju građanima i poduzećima, posebno ugroženim građanima i MSP-ovima, pri čemu će se to temeljiti na sadržaju Komunikacije od 8. ožujka 2022. To će, među ostalim, biti jedna od tema sljedećeg sastanka Europskog vijeća, planiranog za 24. i 25. ožujka 2022.

 

Više informacija dostupno je na poveznicama:

Komunikacija o sigurnosti opskrbe i osiguravanju priuštivih cijena energije

Prilog Komunikaciji o sigurnosti opskrbe i osiguravanju priuštivih cijena energije

Prijedlog uredbe o skladištenju plina

Prilog prijedlogu uredbe o skladištenju plina

Pitanja i odgovori o predloženoj obavezi skladištenja plina

Informativni članak o predloženoj obavezi skladištenja plina

Internetske stranice europskog zelenog plana

 

vrh stranice