EK: novi EU-ov opći sustav povlastica u cilju promicanja održivog razvoja u zemljama s niskim dohotkom

23.09.2021.

Komisija je danas (23.9.2021.) donijela zakonodavni prijedlog za novi EU-ov opći sustav povlastica (OSP) za razdoblje 2024. – 2034. Komisija predlaže poboljšanje nekih ključnih značajki tog sustava kako bi se bolje odgovorilo na aktualne potrebe i probleme zemalja korisnica OSP-a te pojačala njegova socijalna, ekološka i klimatska dimenzija i dimenzija utjecaja na radnu snagu.

Uredba o OSP-u jednostrani je trgovinski instrument kojim se ukidaju ili smanjuju uvozne carine na proizvode koji se u EU uvoze iz ugroženih zemalja s niskim dohotkom, čime se podupire iskorjenjivanje siromaštva, održivi razvoj i njihova integracija u globalno gospodarstvo. Prema Komisijinu prijedlogu, novi EU-ov OSP bio bi više usredotočen na smanjenje siromaštva i povećanje izvoznih mogućnosti za zemlje s niskim dohotkom. Cilj je pritom poticati održivi gospodarski rast u zemljama s niskim dohotkom i stvoriti nove mogućnosti za djelovanje u pitanjima okoliša i dobrog upravljanja.

Novim OSP-om kao okvirom jačaju se mogućnosti EU-a za korištenje trgovinskih povlastica za stvaranje prilika za gospodarstvo i unapređenje održivog razvoja. Moderniziranim okvirom proširuje se i osnova za povlačenje povlastica u okviru EU-ova OSP-a u slučajevima ozbiljnog i sustavnog kršenja. Osim temeljnih konvencija o ljudskim i radničkim pravima koje su već otprije obuhvaćene, novim prijedlogom obuhvaćene su i konvencije o zaštiti okoliša i dobrom upravljanju.

Usredotočenost na one kojima je pomoć najpotrebnija

Nekoliko značajki OSP-a osmišljeno je kako bi se trgovinske povlastice davale zemljama kojima su najpotrebnije i kako bi se podupirao njihov gospodarski razvoj.

Novi prijedlog donosi sljedeća poboljšanja dosadašnjeg sustava:

  • Omogućuje se neometana tranzicija za sve zemlje za koje se očekuje da će u sljedećem desetljeću izaći iz kategorije najmanje razvijenih zemalja. Ako se obvežu na visoke standarde održivosti, te će se zemlje moći prijaviti za aranžman s posebnim poticajima za održivi razvoj i dobro upravljanje (OSP+) te tako zadržati pristup tržištu EU-a uz znatne carinske povlastice.
  • Maksimalno se povećavaju mogućnosti iskorištavanja OSP-a za zemlje s niskim dohotkom, i to snižavanjem pragova za prestanak primjene povlastica iz OSP-a na određene proizvode za deset postotnih bodova (tj. privremenom suspenzijom carinskih povlastica za vrlo konkurentne proizvode) kako bi veliki industrijalizirani proizvođači u sektorima u kojima su vrlo konkurentni ostavili više prostora.
  • Popis međunarodnih konvencija kojih se treba pridržavati proširuje se dodavanjem dvaju instrumenata za zaštitu ljudskih prava (pravâ osoba s invaliditetom i pravâ djece), dviju konvencija o radničkim pravima (o inspekcijama rada i o tripartitnom dijalogu) te jedne konvencije o upravljanju (o prekograničnom organiziranom kriminalu).
  • Uspostavlja se jasno definiran okvir za korisnike aktualnog sustava OSP+, kako bi se mogli prilagoditi novim zahtjevima, tako što im se nudi adekvatno prijelazno razdoblje i traži da prezentiraju planove provedbe.

Zeleniji OSP

Kako bi se istaknula važnost ispunjavanja standardâ u pogledu zaštite okoliša i borbe protiv klimatskih promjena, u novom prijedlogu OSP-a:

  • uvodi se mogućnost povlačenja povlastica u okviru OSP-a u slučaju ozbiljnog i sustavnog kršenja načelâ konvencija o klimatskim promjenama i zaštiti okoliša
  • proširen je popis međunarodnih konvencija koje zemlje korisnice sustava OSP+ moraju ratificirati (uz sadašnjih sedam instrumenata zaštite okoliša i klime, uključujući Pariški sporazum).

Fleksibilniji OSP

Iskustva stečena primjenom postojećeg OSP-a uzeta su u obzir te se odražavaju u:

  • poboljšanjima praćenja usklađenosti sa zahtjevima sustava OSP+ te u povećanoj transparentnosti i uključivanju civilnog društva u njegovu primjenu
  • novom postupku hitnog povlačenja povlastica kada je zbog iznimno teških okolnosti u zemlji korisnici, kao što su ozbiljna kršenja međunarodnih standarda, potreban brz odgovor
  • procjeni socioekonomskih učinaka svakog predloženog povlačenja, kako bi se razmotrili svi negativni učinci na ugrožene skupine stanovništva.

Izjave članova Kolegija

Izvršni potpredsjednik Komisije i povjerenik za trgovinu Valdis Dombrovskis izjavio je: Već pedeset godina EU putem OSP-a podupire ugrožene zemlje tako što im daje povlašteni pristup svojem tržištu kako bi se razvijale na održiv način. To je zemljama korisnicama pomoglo u diversifikaciji gospodarstva i otvaranju novih radnih mjesta. Također je potaknulo zemlje korisnice da poboljšaju poštovanje ljudskih i radničkih prava, zaštitu okoliša i dobro upravljanje. Danas predstavljamo novi OSP kako bismo nastavili pružati znatne trgovinske povlastice a istodobno potaknuli pozitivne promjene u zemljama korisnicama.

Visoki predstavnik / potpredsjednik Komisije Josep Borrell Fontelles izjavio je: EU promiče ljudska prava i održivi razvoj u svim područjima svojeg vanjskog djelovanja, uključujući odgovornu trgovinu i ulaganja. Ovom novom Uredbom o OSP-u jača se instrument koji je bitan za naše zajedničke napore na promicanju prosperitetnijih, održivijih i pravednijih društava diljem svijeta, na temelju iskustva stečenog višegodišnjim angažmanom i suradnjom s našim partnerskim zemljama. Novi OSP povećat će mogućnosti korištenja trgovinskih povlastica ne samo za stvaranje gospodarskih prilika za ljude nego i za unapređenje održivog razvoja i univerzalnih vrijednosti diljem svijeta.

Povjerenica za međunarodna partnerstva Jutta Urpilainen izjavila je: Kako bi se povećala dobrobit i smanjile nejednakosti na putu prema održivom razvoju, trgovina je od ključne važnosti. Revizija EU-ova OSP-a konkretan je primjer za to kako trgovinske povlastice mogu pridonijeti integraciji zemalja s niskim dohotkom u svjetsko gospodarstvo a time i otvaranju pristojnih radnih mjesta i smanjenju siromaštva. Nastavit ćemo surađivati s EU-ovim partnerskim zemljama i s pomoću našeg novog financijskog instrumenta, „Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju – Globalna Europa”, kako bismo pružali potporu u ključnim područjima.

Sljedeći koraci

O prijedlogu će sad raspravljati Europski parlament i Vijeće. Sadašnja Uredba o OSP-u prestaje se primjenjivati 31. prosinca 2023. Nakon donošenja nove uredbe o OSP-u, njezina primjena počet će 1. siječnja 2024.

Kontekst

EU-ov OSP provjeren je instrument trgovinske i razvojne politike koji se primjenjuje od 1971.

Trenutačni okvir OSP-a temelji se na Uredbi (EU) br. 978/2012 od 25. listopada 2012. Sustav nudi lakši pristup tržištu EU-a za robu koja se izvozi iz zemalja s niskim dohotkom i to ukidanjem ili smanjenjem uvoznih carina. Niže carine tim zemljama omogućuju povećanje izvoza u EU i time pridonose njihovu gospodarskom rastu i otvaranju radnih mjesta. Povlašteni pristup tržištu EU-a osim toga pomaže zemljama s niskim dohotkom da ostvare dodatne prihode, koji se mogu ponovo uložiti u diversifikaciju njihovih gospodarstava. Konačno, EU svojim OSP-om podupire održivi razvoj i tako što se carinskim povlasticama za pristup golemom tržištu EU-a zemlje s niskim dohotkom potiču na poštovanje ljudskih i radničkih prava, zaštitu okoliša i dobro upravljanje. OSP pruža i sustav zaštite odnosno obuhvaća zaštitne mjere kojima se sprečava nanošenje štete industriji EU-a.

EU u okviru OSP-a nudi tri moguća aranžmana:

  • aranžman „Sve osim oružja”, za najslabije razvijene zemlje, kojima se odobrava bescarinski i beskvotni pristup tržištu EU-a za sve proizvode osim oružja i streljiva
  • standardni OSP, za zemlje s niskim i nižim srednjim dohotkom, kojima se odobrava djelomično ili potpuno ukidanje carina na dvije trećine tarifnih stavki
  • OSP+, posebni aranžman s poticajima za održivi razvoj i dobro upravljanje, kojim se carine ukidaju za iste tarifne stavke kao i kod standardnog OSP-a. Od tog aranžmana imat će koristi ugrožene zemlje s niskim i nižim srednjim dohotkom koje provode 27 međunarodnih konvencija (odnosno 32, prema novom prijedlogu) koje se odnose na ljudska i radnička prava, zaštitu okoliša i klime i dobro upravljanje.

 

Više informacija

Komisijin prijedlog revidirane uredbe o OSP-u

vrh stranice