Državna potpora: Komisija izmijenila privremeni okvir za državne potpore u kriznim situacijama

24.08.2022.

Europska komisija je donijela izmjenu privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama, radi potpore gospodarstvu u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu.

 

Izvršna potpredsjednica nadležna za politiku tržišnog natjecanja Margrethe Vestager izjavila je: Teške posljedice neopravdanog rata koji Rusija vodi protiv Ukrajine trpi i gospodarstvo EU-a. Situacija je ozbiljna i moramo ubrzati postupno napuštanje fosilnih goriva o kojima smo dosad uvelike ovisili. Današnjom izmjenom ubrzavamo uvođenje energije iz obnovljivih izvora i dekarbonizaciju industrije, u skladu s ciljevima programa REPowerEU.

Tom se izmjenom dopunjuje i danas doneseni paket mjera pripravnosti za zimu. Konkretno, ovom se izmjenom privremeni okvir za državne potpore u kriznim situacijama proširuje dodatnim vrstama mjera potpore u skladu s planom REPowerEU:

  • mjere za brže uvođenje energije iz obnovljivih izvora: države članice mogu pokrenuti programe ulaganja u energiju iz obnovljivih izvora, uključujući vodik iz obnovljivih izvora, bioplin i biometan, skladištenje i toplinu iz obnovljivih izvora, među ostalim dizalicama topline, primjenom pojednostavnjenih natječajnih postupaka koji se mogu brzo provesti, uz dostatne mjere zaštite jednakih uvjeta. Države članice mogu za određenu tehnologiju osmisliti programe za koje je zbog specifičnosti nacionalne kombinacije izvora energije potrebna potpora, kao i
  • mjere za olakšavanje dekarbonizacije industrijskih procesa: države članice radi brže diversifikacije opskrbe energijom mogu osigurati potporu ulaganjima kojima je cilj postupno napuštanje fosilnih goriva, osobito elektrifikacijom, energetskom učinkovitosti i prelaskom na korištenje vodika iz obnovljivih izvora i vodika proizvedenog korištenjem električne energije koji ispunjava određene uvjete. Tom se izmjenom državama članicama omogućuje da i. uvedu nove programe uz provedbu natječajnog postupka ili ii. projektima dodijele izravnu potporu, bez natječaja, uz određena ograničenja udjela javne potpore po ulaganju. Za mala i srednja poduzeća te za osobito energetski učinkovita rješenja predviđaju se posebni dodatni bonusi.

 

U skladu s oba nova odjeljka, države članice trebaju zajamčiti provedbu projekata u određenom roku kako bi se uistinu ubrzalo ostvarenje ciljeva programa REPowerEU.

Izmjenom privremenog okvira za državne potpore u kriznim situacijama proširuju se i postojeće vrsta potpore koje države članice mogu odobriti poduzećima kojima je potrebna. Na primjer, države članice sada mogu dodijeliti ograničen iznos potpore poduzećima pogođenima aktualnom krizom ili naknadnim sankcijama i protusankcijama do povećanog iznosa od 62 000 EUR odnosno 75 000 EUR u sektorima poljoprivrede, ribarstva i akvakulture te do 500 000 EUR u svim drugim sektorima.

Osim toga, Komisija ovom izmjenom dodatno pojašnjava uvjete pod kojima države članice mogu dodijeliti potporu za pokriće nedavnog povećanja troškova plina i električne energije za poduzeća. Među ostalim se navodi da se potpora može iskoristiti za najviše 70 % potrošnje plina i električne energije korisnika u istom razdoblju prethodne godine.

Današnjom izmjenom dopunjuje se i paket mjera pripravnosti za zimu jer će sljedeće vrste potpore biti moguće u pojedinačnim slučajevima i pod određenim uvjetima: i. potpora poduzećima pogođenima obveznim ili dobrovoljnim ograničenjem potrošnje plina, ii. potpora za punjenje skladišta plina, iii. privremena i vremenski ograničena potpora za prelazak na fosilna goriva koja više onečišćuju, uz uvjet energetske učinkovitosti i izbjegavanja ovisnosti te iv. potpora za osiguranje ili reosiguranje poduzećima koja prevoze robu u Ukrajinu i iz Ukrajine.

 

Kontekst

Komisija je 23. ožujka 2022. donijela privremeni okvir za mjere državne potpore u kriznim situacijama kako bi državama članicama omogućila da iskoriste fleksibilnost predviđenu pravilima o državnim potporama i pruže potporu gospodarstvu u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu.

Iz područja primjene tih mjera isključeni su sankcionirani subjekti pod ruskom kontrolom. Privremeni okvir za državne potpore u kriznim situacijama bit će na snazi do 31. prosinca 2022. za mjere potpore likvidnosti i mjere za pokriće povećanih troškova energije. Potpore za uvođenje obnovljivih izvora energije i dekarbonizaciju industrije mogu se dodijeliti do kraja lipnja 2023. Komisija će radi pravne sigurnosti naknadno procijeniti treba li taj rok produljiti.

Više informacija o privremenom okviru i drugim Komisijinim mjerama za ublažavanje gospodarskih posljedica ruske invazije na Ukrajinu možete pronaći ovdje.

Više informacija o programu REPowerEU dostupno je ovdje, a ovdje o paketu mjera pripravnost za zimu.

vrh stranice