Direktiva o transparentnosti plaća: zastupnici u Europskom parlamentu podržavaju obvezujuće mjere transparentnosti plaća

18.03.2022.

Odbori za prava žena i zapošljavanje usvojili su jučer (17.3. 2022.) sa 65 glasova za, 16 protiv i 10 suzdržanih svoj stav o prijedlogu Komisije o Direktivi o transparentnosti plaća.
Ukratko:
  • Obvezno izvješćivanje o rodnom jazu u plaćama za tvrtke
  • Platna tajna u ugovorima o radu biti zabranjena
  • Zaposlene žene u EU zarađuju u prosjeku 14% manje od muškaraca
  • Odbori za ženska prava i zapošljavanje žele da tvrtke iz EU-a s najmanje 50 zaposlenih budu potpuno transparentne u pogledu svojih plaća.

 

Zastupnici Europskog parlamenta zahtijevaju da se od tvrtki iz EU-a s najmanje 50 zaposlenika (umjesto 250 kako je prvobitno predloženo) traži da otkriju informacije koje olakšavaju onima koji rade za istog poslodavca da uspoređuju plaće i razotkriju sve postojeće razlike u plaćama među spolovima unutar organizacije. Alati za procjenu i usporedbu razina plaća trebali bi se temeljiti na rodno neutralnim kriterijima i uključivati rodno neutralne sustave ocjenjivanja i klasifikacije poslova.

 

Ako izvješćivanje o plaćama pokaže razliku u plaćama između spolova od najmanje 2,5% (u odnosu na 5% u početnom prijedlogu), države članice trebale bi osigurati da poslodavci, u suradnji s predstavnicima radnika, provedu zajedničku procjenu plaća i razviju rodnu plan akcije.

 

Komisija bi trebala stvoriti posebnu službenu oznaku za poslodavce koji nemaju rodne razlike u plaćama u svojim tvrtkama, dodaju zastupnici.

 

Zabraniti tajnost plaćanja

Tekst propisuje da radnici i predstavnici radnika trebaju imati pravo na jasne i potpune informacije o individualnim i prosječnim razinama plaća, raščlanjenih prema spolu. Zastupnici Europskog parlamenta također predlažu zabranu tajnosti plaća, putem mjera koje zabranjuju ugovorne uvjete koji radnicima ograničavaju otkrivanje informacija o svojim plaćama ili traženje informacija o istoj ili drugim kategorijama plaća radnika.

 

Promjena tereta dokazivanja

Zastupnici u Europskom parlamentu podržavaju prijedlog Komisije u vezi s prebacivanjem tereta dokazivanja. U slučajevima kada radnik smatra da načelo jednake plaće nije primijenjeno i predaje slučaj sudu, nacionalno zakonodavstvo treba obvezati poslodavca da dokaže da nije bilo diskriminacije.

 

 

Sljedeći koraci

Zastupnici Europskog parlamenta u odborima za ženska prava i zapošljavanje odobrili su odluku o ulasku u međuinstitucionalne pregovore sa 71 glasom za i 20 protiv. Očekuje se da će Parlament u cjelini glasovati o toj odluci tijekom plenarne sjednice u travnju.

 

Pozadina

Načelo jednake plaće utvrđeno je člankom 157. UFEU-a. Međutim, diljem Europske unije razlika u plaćama među spolovima i dalje je prisutna i iznosi oko 14%, sa značajnim varijacijama među državama članicama; samo se minimalno smanjio tijekom posljednjih deset godina.

 

vrh stranice