Akt o digitalnim uslugama: Vijeće dalo završno odobrenje kako bi se zaštitila korisnička prava na internetu

04.10.2022.

Danas (4.10.2022.) je Vijeće odobrenjem Akta o digitalnim uslugama poduzelo važan korak kako bi zajamčilo sigurnije internetsko okružje. Tim se aktom digitalni prostor štiti od distribucije nezakonitog sadržaja te se osigurava zaštita temeljnih prava korisnika.

„Akt o digitalnim uslugama jedan je od najrevolucionarnijih horizontalnih propisa EU-a i uvjeren sam da može postati „zlatni standard” za druga regulatorna tijela u svijetu. Utvrđivanjem novih standarda za sigurnije i odgovornije internetsko okružje Akt o digitalnim uslugama uspostavlja novi odnos između internetskih platformi i korisnika te regulatornih tijela u Europskoj uniji i izvan nje,“ potvrdio je Jozef Síkela, ministar industrije i trgovine.

 

Temeljne informacije

Što je Akt o digitalnim uslugama?

Akt o digitalnim uslugama usmjeren je na stvaranje sigurnijeg internetskog okruženja za digitalne korisnike i poduzeća te na zaštitu temeljnih prava u digitalnom prostoru uspostavom novih pravila koja se odnose na sljedeće aspekte:

  • suzbijanje nezakonitog sadržaja na internetu, uključujući robu, usluge i informacije, uz potpuno poštovanje Povelje o temeljnim pravima
  • borbu protiv društvenih rizika na internetu
  • sljedivost trgovaca na internetskim tržištima
  • mjere u pogledu transparentnosti za internetske platforme
  • pojačani nadzor.

 

Navedeno će se ostvariti zahvaljujući uspostavi skupa obveza i jasnog okvira u pogledu odgovornosti i transparentnosti za pružatelje posredničkih usluga kao što su:

  • internetska tržišta
  • društvene mreže
  • platforme za dijeljenje sadržaja
  • internetske platforme za putovanja i smještaj.

To znači da će svi internetski posrednici koji svoje usluge nude na jedinstvenom tržištu morati poštovati nova pravila, bez obzira na to imaju li poslovni nastan u EU-u ili izvan njega.

 

Obveze za poduzeća bit će razmjerne prirodi njihovih usluga, kao i njihovoj veličini i učinku. To znači da će se na vrlo velike internetske platforme i vrlo velike internetske tražilice primjenjivati stroži zahtjevi.

 

Koristi Akta o digitalnim uslugama

Aktom o digitalnim uslugama zaštitit će se prava i legitimni interesi svih uključenih strana, a ponajviše građana i građanki EU-a.

Internetskim korisnicima u EU-u omogućit će se da imaju veću kontrolu nad onim što vide na internetu tako da razumiju oglase koje vide ili budu informirani o njima. Korisnici će moći prijaviti nezakoniti sadržaj, a platforma će ih zatim morati obavijestiti o odlukama koje je donijela.

Aktom bi se povećala transparentnost pravila za moderiranje sadržaja na internetu, dok bi se tijelima i istraživačima omogućio veći pristup podacima radi boljeg razumijevanja internetskog prostora, njegova društvenog učinka i mogućih rizika.

Aktom o digitalnim uslugama također će se osigurati bolja zaštita maloljetnika. Platforme koje su im dostupne neće smjeti prikazivati ciljane oglase na temelju osobnih podataka maloljetnika, kako su definirani u pravu EU-a.

Pravila utvrđena u Aktu o digitalnim uslugama posebno su namijenjena zaštiti:

  • slobode govora i informiranja
  • slobode poduzetništva
  • prava na nediskriminaciju.

 

Mehanizam za odgovor na krize s obzirom na rusku agresiju na Ukrajinu

kontekstu rata u Ukrajini i utjecaja na manipulaciju informacijama na internetu u tekst je dodan novi članak kojim se uvodi mehanizam za odgovor na krize.

Zahvaljujući tom mehanizmu bit će moguće analizirati učinak aktivnosti vrlo velikih internetskih platformi i vrlo velikih internetskih tražilica na dotičnu krizu te donijeti odluke o mjerama kojima se jamči poštovanje

vrh stranice