COVID-19: Vijeće usvojilo pregovarački mandat o digitalnom zelenom certifikatu

14.04.2021.

Veleposlanici EU dogovorili su danas (14.4. 2021.) mandat za pregovore s Europskim parlamentom o prijedlogu digitalnog zelenog certifikata. Ovaj će certifikat olakšati sigurno i slobodno kretanje tijekom pandemije COVID-19 pružanjem dokaza da je osoba ili bila cijepljena protiv COVID-19, dobila negativan rezultat testa ili se oporavila od COVID-19.

Trenutna epidemiološka situacija i dalje zabrinjava, ali gledajući unaprijed, moramo imati rješenja koja djeluju u svim državama članicama. Digitalni zeleni certifikat dolazi kako bi se olakšalo sigurno i slobodno kretanje. Najvažnije je za naše građane, za naša društva i za oporavak naših gospodarstava. Pozdravljam ovaj prvi korak. To pokazuje da smo spremni konstruktivno surađivati s Europskim parlamentom i Komisijom kako bismo nastavili ubrzano raditi na tim prijedlozima kako bi certifikat i sustav bili u potpunosti operativni ovog ljeta,“ izjavio je António Costa, premijer Portugala.

Pravni okvir digitalnog zelenog certifikata sastoji se od dva zakonodavna prijedloga. 

Prvi se odnosi na građane EU-a i članove njihovih obitelji, a drugi na državljane trećih zemalja koji legalno borave ili legalno prebivaju na teritoriju države članice.

Prema tim prijedlozima, certifikat će biti moguće koristiti u svim državama članicama EU-a. Također će se predstaviti na Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj i Švicarskoj. Digitalni zeleni certifikat također će biti otvoren za inicijative koje se razvijaju na globalnoj razini.

Ovo su ključni amandmani koje je Vijeće unijelo u zakonodavne tekstove:

·        Pozivanje na činjenicu da digitalni zeleni certifikat nije preduvjet za ostvarivanje prava na slobodno kretanje i nije putna isprava, kako bi se naglasilo načelo nediskriminacije, posebno prema necijepljenim osobama.

·       Novi članak o međunarodnoj dimenziji digitalnog zelenog certifikata, koji pojašnjava postupanje s certifikatima izdanim građanima Unije i članovima njihovih obitelji, kao i državljanima trećih zemalja koji legalno borave / prebivaju u EU, a koji su se u trećim zemljama cijepili.

·        Odredbe o zaštiti podataka ojačane su u cijelom tekstu glavne uredbe, posebno na temelju zajedničkog mišljenja Europskog nadzornika za zaštitu podataka i Europskog odbora za zaštitu podataka.

·       Tekst sada uključuje prijelaznu odredbu koja osigurava da države članice mogu nastaviti koristiti sustave koji su trenutno na snazi tijekom kratkog razdoblja od šest tjedana nakon stupanja na snagu glavne uredbe i sve dok okvir digitalnih zelenih certifikata u potpunosti ne počne funkcionirati na njihovim teritorijima. teritorija.

·      Tekst nacrta uredbe sadrži odredbu koja Irskoj i ostalim državama članicama omogućuje međusobno prihvaćanje potvrda izdanih državljanima trećih zemalja na temelju uzajamnosti.

Pozadina

Europska je komisija 17. ožujka 2021. predstavila dva prijedloga propisa, podložnih redovnom zakonodavnom postupku, za stvaranje digitalnog zelenog certifikata i olakšavanje sigurnog slobodnog kretanja građana unutar EU tijekom pandemije COVID-19.

19. ožujka 2021., veleposlanici EU odobrili su uspostavu i mandat ad hoc radne skupine za prioritetno ubrzanje pregovora o gore spomenutim prijedlozima.

Nakon nekoliko sastanaka na razini radne skupine, veleposlanici EU-a sada su se dogovorili o zajedničkom stajalištu s ciljem započinjanja pregovora s Europskim parlamentom.

Sljedeći koraci

·        Očekuje se da će Europski parlament usvojiti svoje stajalište na plenarnoj sjednici 26. - 29. travnja 2021.. 

·        Međuinstitucionalni pregovori započet će što je prije moguće nakon toga. 

·        Države članice su naglasile svoju predanost da okvir budu spremni do ljeta 2021. godine.

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

 

vrh stranice