COVID-19: Vijeće je ažuriralo preporuku o ograničenjima putovanja iz trećih zemalja

20.05.2021.

Vijeće je danas (20.5. 2021.) usvojilo preporuku o izmjenama i dopunama o privremenom ograničenju neesencijalnih putovanja u EU. Ovaj amandman odgovara na tekuće kampanje cijepljenja uvođenjem određenih olakšica za cijepljene osobe i ublažavanjem kriterija za ograničenja za treće zemlje. Istodobno, uzima u obzir moguće rizike koje predstavljaju nove inačice uspostavljanjem „mehanizma za hitno zaustavljanje“ koji će brzo reagirati na pojavu zabrinjavajuće varijante u trećim zemljama.

Kriteriji za ukidanje ograničenja za sve putnike iz trećih zemalja

Da bi se ukinula ograničenja za neesencijalna putovanja za određenu treću zemlju, prema novim pravilima, broj slučajeva COVID-19 na 100 000 stanovnika tijekom posljednjih 14 dana povećan je s 25 na 75. Napredak u cijepljenju stanovništva protiv virusa također treba uzeti u obzir. Istodobno, kako bi se odgovorilo na rizik koji predstavljaju nove varijante, sada bi trebalo razmotriti otkrivanje varijanti od interesa zajedno s varijantama koje izazivaju zabrinutost.

Ostali postojeći kriteriji i dalje se primjenjuju, uključujući:

-       stabilan ili opadajući trend novih slučajeva,

-       broj izvedenih testova,

-       stopu pozitivnosti od 4% među svim provedenim testovima,

-       ukupni odgovor na COVID-19 u zemlji i

-      -       pouzdanost dostupnih informacija. 

Uzajamnost bi se i dalje trebala uzimati u obzir od slučaja do slučaja.

Ukidanje ograničenja za cijepljene osobe

Ako države članice prihvate dokaz o cijepljenju da bi se odrekle ograničenja putovanja poput testiranja ili karantene, u načelu bi trebale ukinuti ograničenja za neesencijalna putovanja za putnike iz trećih zemalja koji su primili zadnju preporučenu dozu cjepiva koje je odobrila EMA najmanje 14 dana prije dolaska u EU. 
Države članice također bi mogle ukinuti ograničenje na neesencijalna putovanja onima koji su primili posljednje preporučene doze cjepiva najmanje 14 dana prije ulaska u EU.
Pri ukidanju ovih ograničenja, države članice trebale bi uzeti u obzir uzajamnost, od slučaja do slučaja.

Jednom kada se usvoji, Uredba o digitalnim zelenim certifikatima pružit će osnovu, putem provedbenog akta Komisije, za tretiranje potvrda o cijepljenju trećih zemalja kao jednakih digitalnim zelenim certifikatima. Do tada bi države članice trebale biti u mogućnosti prihvatiti potvrde trećih zemalja koje sadrže barem minimalni skup podataka, u skladu s nacionalnim zakonodavstvom, i uzimajući u obzir potrebu da mogu provjeriti autentičnost, valjanost i cjelovitost potvrde.

Mehanizam za hitno zaustavljanje

Kada se epidemiološka situacija treće zemlje ili regije brzo pogorša, posebno ako je otkrivena zabrinjavajuća ili sumnjiva varijanta, države članice trebale bi usvojiti hitno, privremeno ograničenje svih putovanja u EU. Ovaj se mehanizam za hitno zaustavljanje ne bi trebalo primjenjivati na građane EU-a, dugoročne stanovnike EU-a i određene kategorije najvažnijih putnika, koji bi unatoč tome trebali biti podvrgnuti odgovarajućim mjerama ispitivanja i karantene, čak i ako su potpuno cijepljeni.

Kad država članica primjenjuje takva ograničenja, države članice koje se sastaju u Vijeću trebaju hitno razmotriti situaciju na koordiniran način i u uskoj suradnji s Komisijom. Takva ograničenja treba revidirati najmanje svaka dva tjedna.

Pozadina

Vijeće je 30. lipnja 2020. usvojilo preporuku o postupnom ukidanju privremenih ograničenja za neesencijalna na putovanja u EU. Ova je preporuka sadržavala početni popis zemalja za koje bi države članice trebale započeti s ukidanjem ograničenja putovanja na vanjskim granicama, a koji se revidira svaka dva tjedna.
Vijeće je 2. veljače 2021. usvojilo preporuku o izmjenama i dopunama koja je ažurirala kriterije za ukidanje ograničenja, utvrdila mjere za putnike i osigurala brzo ponovno uvođenje ograničenja u pogoršanim situacijama ili kada je utvrđena velika učestalost razloga za zabrinutost.
Komisija je 3. svibnja 2021. predstavila prijedlog za daljnje ublažavanje trenutačnih ograničenja na neesencijalna putovanja, s obzirom na razvoj epidemiološke situacije i napredak kampanja cijepljenja.
Preporuka Vijeća nije pravno obvezujući instrument. Vlasti država članica i dalje su odgovorne za provedbu sadržaja preporuke.

Dodatne informacije dostupne su na poveznicama:

 

vrh stranice