COVID-19: Komisija je osigurala dodatnih 122 milijuna eura za poticanje prijeko potrebnih istraživanja i inovacija

20.05.2020.

Komisija je iz svojeg programa za istraživanje i inovacije Obzor 2020. mobilizirala dodatnih 122 milijuna eura za prijeko potrebna istraživanja koronavirusa. Komisija je ta sredstva osigurala kao dio svoje donacije od 1,4 milijarde eura u okviru inicijative za globalni odgovor na koronavirus, koju je 4. svibnja 2020. pokrenula predsjednica Ursula von der Leyen.

Novi poziv na iskaz interesa posljednja je u nizu mjera u području istraživanja i inovacija koje financira EU za borbu protiv koronavirusa. Njime se dopunjuju ranije mjere za razvoj dijagnostike, metoda liječenja i cjepiva jačanjem kapaciteta za proizvodnju i primjenu dostupnih rješenja kako bi se brzo odgovorilo na hitne potrebe. Poziv će isto tako pridonijeti boljem razumijevanju bihevioralnih i socioekonomskih posljedica pandemije.

Mariya Gabriel, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade, izjavila je: Protiv ove pandemije borimo se svim sredstvima kojima raspolažemo: testiranjem, različitim metodama liječenja i prevencijom. Međutim, ako u toj borbi želimo pobijediti, moramo shvatiti i kako pandemija utječe na naše društvo te kako na nju što brže reagirati. Moramo pronaći tehnološka rješenja za bržu proizvodnju medicinske opreme i potrepština, za kontrolu i sprečavanje širenja bolesti i za bolju skrb za pacijente.

Thierry Breton, povjerenik za unutarnje tržište, izjavio je: Pomažemo zdravstvenim tijelima, zdravstvenim djelatnicima i široj javnosti u svim državama članicama u borbi protiv krize uzrokovane koronavirusom. Pritom se služimo inovativnim tehnologijama i alatima koji se mogu brzo primijeniti kako bi spriječili širenje pandemije, optimalno liječili oboljele i pomogli nam da se oporavimo od pandemije i pripremimo na njezine posljedice. To uključuje digitalna rješenja i tehnologije kao što su telemedicina, podaci, umjetna inteligencija, robotika i fotonika.

Projekti koji će se financirati na temelju ovog poziva trebali bi uključivati prenamjenu proizvodnih kapaciteta za brzu proizvodnju ključne medicinske opreme i potrepština potrebnih za testiranje, liječenje i prevenciju te razvoj medicinskih tehnologija i digitalnih alata za bolje otkrivanje, nadzor i skrb za pacijente. Novim istraživanjima dobit će se korisni podaci o velikim skupinama (kohortama) pacijenata diljem Europe, a boljim razumijevanjem bihevioralnih i socioekonomskih posljedica pandemije mogle bi se poboljšati strategije liječenja i prevencije.

Rok za podnošenje prijedloga je 11. lipnja 2020. Prednost će se dati prijedlozima za brzo ostvarivanje rezultata jer su Europi i ostatku svijeta hitno potrebna inovativna rješenja za ograničavanje i ublažavanje pandemije te za bolju skrb za pacijente, osobe koje su preboljele bolest, ranjive skupine, najizloženije zdravstveno osoblje i njihove zajednice. Kraćim rokovima za pripremu iskaza interesa i njihovu evaluaciju Komisija nastoji omogućiti što hitnije pokretanje istraživanja.

Nova rješenja moraju biti dostupna i cjenovno pristupačna svima, u skladu s načelima globalnog odgovora na koronavirus. Stoga će Komisija u sporazume o dodjeli bespovratnih sredstava na temelju ovog poziva uključiti klauzule o brzoj razmjeni podataka kako bi osigurala da se rezultati mogu odmah primijeniti u praksi.

Kontekst

Novim posebnim pozivom u okviru programa Obzor 2020. nadopunjuju se ranije mjere za potporu 18 projekata sredstvima u iznosu 48,2 milijuna eura za razvoj dijagnostike, metoda liječenja, cjepiva i pripravnosti za epidemije te 117 milijuna eura dodijeljenih za 8 projekata u području dijagnostike i liječenja u sklopu inicijative za inovativne lijekove kao i mjere za potporu inovativnim idejama u sklopu Europskog vijeća za inovacije. Njime se provodi 3. mjera akcijskog plana „ERA protiv koronavirusa”, radnog dokumenta koji je rezultat dijaloga između službi Komisije i nacionalnih institucija.

Novi će poziv obuhvatiti pet područja sa sljedećim okvirnim proračunima:

  1. prenamjena proizvodnih kapaciteta za ključne medicinske potrepštine i opremu (23 milijuna eura)
  2. medicinske tehnologije, digitalni alati i analitika na temelju umjetne inteligencije za poboljšanje nadzora i skrbi na visokim razinama tehnološke spremnosti (56 milijuna eura)
  3. bihevioralni, socijalni i ekonomski učinci odgovora na pandemiju (20 milijuna eura)
  4. paneuropske kohorte oboljelih od bolesti COVID-19 (20 milijuna eura)
  5. suradnja postojećih EU-ovih i međunarodnih kohorti relevantnih za COVID-19 (3 milijuna eura).

U kohortnim studijama obično se proučavaju velike skupine pojedinaca te se bilježi njihova izloženost određenim faktorima rizika kako bi se pronašle naznake mogućih uzroka bolesti. Te studije mogu biti prospektivne (prikupljanje podataka u budućnosti) ili retrospektivne (proučavanje već prikupljenih podataka).

Više informacija

 

vrh stranice