COVID-19 Komisija isporučuje prvu seriju od 1,5 milijuna maski od ukupno 10 milijuna maski kupljenih za potporu zdravstvenim djelatnicima u EU-u

11.05.2020.

Sljedećih će se dana u 17 država članica i Ujedinjenu Kraljevinu isporučiti 1,5 milijuna medicinskih maski za zaštitu zdravstvenih djelatnika od koronavirusa. Ta nova isporuka maski u EU-u dio je nabave 10 milijuna maski koju je Komisija financirala putem Instrumenta za hitnu potporu kako bi državama članicama izravno pomogla u ublažavanju neposrednih posljedica pandemije i predviđanju potreba povezanih s ukidanjem mjera i oporavkom.

Tijekom sljedećih šest tjedana isporučivat će se 1,5 milijuna maski tjedno državama članicama i regijama kojima su potrebne.

Uz te maske, iz zaliha medicinske opreme sustava rescEU posljednjih su tjedana već osigurane stotine tisuća maski te je pružena pomoć putem mehanizma EU-a za civilnu zaštitu.

Prije samo nekoliko tjedana, 24. travnja, Komisija je u okviru Instrumenta za hitnu potporu odlučila mobilizirati 320 milijuna eura za mjere hitne potpore, od čega je 100 milijuna eura namijenjeno za osnovne zdravstvene proizvode koji će se nabavljati u nadolazećim mjesecima.

Kontekst

Komisija je mobilizirala 3 milijarde eura iz proračuna EU-a za izravnu potporu sustavima zdravstvene skrbi država članica. Od toga će 2,7 milijardi eura biti dostupno putem Instrumenta za hitnu potporu, a 300 milijuna eura putem kapaciteta sustava rescEU za medicinsku opremu. Mogući su dodatni doprinosi, među ostalim i od država članica.

Instrument za hitnu potporu omogućuje izravnu potporu državama članicama EU-a u nastojanjima da na pandemiju odgovore mjerama koje su djelotvornije ako se poduzmu na razini EU-a. On ne zamjenjuje postojeće instrumente (zajednička nabava, rescEU itd.), već ih dopunjuje.

Komisiji to omogućuje da podupre niz inicijativa, uključujući:

  • nabavu medicinske opreme kao što su respiratori i maske
  • koordinaciju i financijsku potporu za prijevoz pacijenata u države članice EU-a sa slobodnim bolničkim kapacitetima
  • povećano uvođenje i testiranje u cijelom EU-u
  • primjenu cjepiva, od kojih bi neka mogla proizaći iz znatne potpore u okviru drugih inicijativa EU-a.

Zahvaljujući tom instrumentu EU može poduzeti ciljane mjere za sprečavanje i ublažavanje neposrednih akutnih posljedica u jednoj ili više država članica te na koordiniran način odgovoriti na potrebe povezane s ukidanjem mjera i oporavkom od krize uzrokovane koronavirusom u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju.

Komisija će stoga pružiti sveobuhvatan odgovor EU-a tijekom krize uzrokovane koronavirusom.

U pružanju potpore nastavit će blisko surađivati s nacionalnim zdravstvenim tijelima, međunarodnim organizacijama i nevladinim sektorom.

vrh stranice