COVID-19: BUSINESSEUROPEovi prijedlozi za europski plan gospodarskog oporavka (recovery plan)

05.05.2020.

BusinessEuropovi prijedlozi za europski plan gospodarskog oporavka - kojeg možete preuzeti OVDJE.

 

Glavni elementi dokumenta su sljedeći:

Unatoč iznimnim naporima vlada i institucija EU da podrže poduzeća i radnike kroz ovu krizu, europsko ekonomsko i političko okruženje dok postupno izlazimo iz oštrih ograničenja gospodarskih aktivnosti vjerojatno će izgledati bitno drugačije od onoga na početku godine.

Konkretno, vidjet ćemo visoku razinu poslovnih bankrota, smanjene investicijske planove, visoku nezaposlenost, slabije državne financije i povećane protekcionističke pritiske na unutarnje tržište i na vanjsku trgovinu.

Za oporavak od ove neviđene krize i jačanje europskog suvereniteta u svijetu nakon COVID-19 bit će potrebni pametno europsko vodstvo i učinkoviti oblici solidarnosti.

Kontrola virusa uz očuvanje naših ekonomija i društava zahtijeva, u prvom redu, koordinirani EU odgovor u kriznim situacijama i efikasnu izlaznu strategiju temeljenu na procjeni rizika.

Osim toga, EU i države članice moraju surađivati sa socijalnim partnerima kako bi odmah definirali jasan, ambiciozan, predvidiv i koordiniran plan za oporavak EU kako bi se poslovnim subjektima pružilo samopouzdanje da bi nastavili s poslovanjem u ovoj krizi i osigurali da se brzo riješi šteta na ekonomiji te započelo s obnavljanjem kapaciteta za ulaganja i zapošljavanje.

 

BusinessEuropeov plan za oporavak EU-a sadrži detaljne prijedloge kroz 4 stupa koji, ako se zajedno provode, mogu pomoći u stvaranju regulatornog i fiskalnog okruženja za poduzeća koja će im omogućiti ulaganje, rast i otvaranje novih radnih mjesta:

  • Brza implementacija investicijskih fondova EU-a kao dio ambicioznog i koordiniranog fiskalnog poticaja EU, uključujući neposredan dogovor o novom i revidiranom višegodišnjem financijskom okviru (MFF) i posebnom europskom fondu za oporavak koji će donijeti novi novac, no bez objedinjavanja dugova između država članica.
  • Revitalizirano i otvoreno jedinstveno tržište i ojačana jedinstvena valuta, kao dio većeg naglaska na podupiranju održivih investicija, rasta i zapošljavanja.
  • EU kao vodeći zagovornik fer i slobodne trgovine temeljene na pravilima i snažna zagovornica multilateralnih rješenja.
  • Ojačano upravljanje EU-om kako bi se osiguralo da financijska potpora EU-a povećava provedbu strukturnih reformi koje potiču rast i zapošljavanje u državama članicama.

 

vrh stranice