24 nova Europska sveučilišta jačaju europski prostor obrazovanja

09.07.2020.

Europska sveučilišta transnacionalni su savezi ustanova visokog obrazovanja iz cijelog EU-a koje se udružuju u korist studenata, profesora i društva. Europska komisija danas (9.7.2020.) je predstavila nova 24 Europska sveučilišta, koja će se pridružiti prvih 17 saveza ustanova visokog obrazovanja izabranih 2019. Uz financijsku potporu iz programa Erasmus+ i Obzor 2020. pridonijet će kvaliteti, uključenosti, digitalizaciji i privlačnosti europskog visokog obrazovanja.

Odabrana na temelju 62 prijave, 24 nova Europska sveučilišta uključuju 165 ustanova visokog obrazovanja iz 26 država članica i drugih zemalja koje sudjeluju u programu Erasmus+ (vidjeti prilog). Ona će produbiti suradnju među svojim ustanovama, studentima i osobljem te udruživati internetske i fizičke resurse, predavanja, stručno znanje, podatke i infrastrukturu. Zahvaljujući bližoj suradnji lakše će se suočiti s izazovima tijekom i nakon oporavka od krize. Povezivanje će im pomoći i da potiču uključive zelene i digitalne tranzicije u korist njihovih studenata i svih Europljana.

Prvi rezultati Europskih sveučilišta

Komisija je nedavno provela anketu o 17 Europskih sveučilišta odabranih prošle godine. Prema rezultatima 96 % ustanova smatra kako bi bile spremnije za pandemiju koronavirusa da je njihovo Europsko sveučilište već bilo potpuno operativno (počela su s radom tek prije šest do devet mjeseci). Više od 60 % misli da im je sudjelovanje u Europskim sveučilištima već pomoglo u rješavanju trenutačnih poteškoća povezanih s krizom. Dobri primjeri uključuju stvaranje virtualnih međusveučilišnih kampusa koji nude zajedničke kombinirane kolegije i zajedničke nastavne jedinice integrirane u programe svih sveučilišta članova. Europska sveučilišta i dalje će podupirati cjeloživotno učenje i omogućivati polaznicima svih dobi stjecanje mikrokvalifikacija nakon završetka kratkih tečajeva ili modula.

Europska sveučilišta obuhvaćaju različite vrste ustanova visokog obrazovanja, od sveučilišta primijenjenih znanosti, tehničkih sveučilišta te filmskih i medijskih umjetničkih škola do sveobuhvatnih i istraživačkih sveučilišta. Uključivat će 280 ustanova visokog obrazovanja iz svih država članica i izvan njih, ne samo iz glavnih gradova nego i iz udaljenijih europskih regija. Svaki savez u prosjeku čini sedam ustanova visokog obrazovanja. Neki su savezi opći i obuhvaćaju sve discipline, a drugi su primjerice usmjereni na održivi razvoj, zdravlje i dobrobit, digitalizaciju i umjetnu inteligenciju, umjetnost, inženjerstvo ili svemir.

Za to 41 Europsko sveučilište osigurano je ukupno 287 milijuna eura. Svaki će savez u tri godine dobiti do pet milijuna eura iz programa Erasmus+ i do dva milijuna eura iz programa Obzor 2020. kako bi počeo realizirati svoje planove i postao primjer koji će slijediti druga visoka učilišta u EU-u. Financiranje iz oba programa važno je za jačanje veza između europskog prostora obrazovanja i europskog istraživačkog prostora. Napredak svakog saveza pomno se prati.

Komisija je u sljedećem dugoročnom proračunu EU-a za razdoblje 2021. – 2027. predložila da se Inicijativa Europska sveučilišta provodi u okviru programa Erasmus te da se iskoriste sinergije s programom Obzor Europa i drugim instrumentima EU-a.

Kontekst

Europska komisija predložila je Inicijativu Europska sveučilišta čelnicima Europske unije uoči sastanka na vrhu o socijalnim pitanjima u Göteborgu u studenome 2017. kao dio opće vizije za stvaranje europskog prostora obrazovanja do 2025. Europsko vijeće podržalo je tu inicijativu u prosincu 2017. i pozvalo na uspostavu najmanje 20 Europskih sveučilišta do 2024. Koncept Europskih sveučilišta razrađen je pod vodstvom Europske komisije u bliskoj suradnji s državama članicama, visokim učilištima i studentskim organizacijama.

Dodatne informacije nalaze se na poveznicama:

Informativni članak

Inicijativa Europska sveučilišta

 

vrh stranice