O nama

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) osnovana je 1993. godine kao dobrovoljna, neprofitna i neovisna udruga poslodavaca koja štiti i promiče prava i interese svojih članova. Osnovala ju je grupa uglednih hrvatskih gospodarstvenika koji su prepoznali snagu zajedničkog djelovanja te ulogu udruge poslodavaca u tripartitnim odnosima.

U ovoj  godini obilježavamo 30 godina od osnivanja HUP-a i ponosimo se što smo svih godina pouzdan i konstruktivan socijalni partner s jasnim fokusom na osiguravanje kvalitetnijeg poslovnog okruženja u Hrvatskoj.

Utemeljena na principu dobrovoljnog članstva i na načelima demokratskog zastupanja i očitovanja volje njezinih članova, udruga promiče poduzetnički duh i poduzetnička prava i slobode.

HUP od 1994. godine jedini reprezentativan predstavnik poslodavaca u Hrvatskoj temeljem kriterija utvrđenih Zakonom o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata, te sudjeluje u radu Gospodarsko-socijalnog vijeća na nacionalnoj razini kao najvišeg oblika tripartitinog socijalnog dijaloga u Republici Hrvatskoj. Vijeće je osnovano radi utvrđivanja, zaštite i promicanja gospodarskih i socijalnih prava poslodavaca i radnika, vođenja usklađene gospodarske, socijalne i razvojne politike, poticanja, sklapanja i primjene kolektivnih ugovora te njihovog usklađivanja s mjerama gospodarske, socijalne i razvojne politike.

HUP kao neovisni predstavnik poslodavaca, stupanjem na snagu Zakona o radu iz 1996. godine, dobiva legitimno pravo na kolektivno pregovaranje i sklapanje kolektivnih ugovora.

HUP je snažan i neovisan glas poslodavaca i poduzetnika. Osnivanjem regionalnih ureda u Rijeci, Osijeku, Splitu i Varaždinu organizirana je snažna mreža poduzetnika koja pokriva sve županije.

30 granskih udruga HUP-a zastupa specifične interese različitih gospodarskih grana.

Razvoj poduzetništva, investiranje, zapošljavanje i stvaranje dodane vrijednosti su ključni ciljevi HUP-a, a cilj nam je da postanu i središte interesa cijelog društva. Poduzetnici su ti koji zapošljavaju, stvaraju nova radna mjesta, stvaraju novu vrijednost, stvaraju bolje okruženje i preduvjete za rast životnog standarda svih građana.

U HUP-u smo definirali ključne reforme za desetljeće pred nama, a koje će  biti fokus naših aktivnosti i prioritet u socijalnom dijalogu.

10 HUP-ovih reformi za idućih 10 godina


1. Smanjiti porezni teret poduzetništvu rasterećenjem rada te smanjenjem i ukidanjem  parafiskalnih nameta. Izjednačiti oporezivanje svih oblika dohotka neovisno o izvoru prihoda, odnosno je li ostvaren kroz plaću,  turističkim najmom ili iz nekog drugog izvora.

2. Prilagoditi Zakon o radu stvarnim potrebama i okolnostima na tržištu rada i novim trendovima u radnim odnosima. Nedostatak radne snage akutni je ekonomski problem, koji će se bez kvalitetnih politika samo pojačavati.Temeljem strukturirane imigracijske strategije ublažiti nedostatak radne snage privlačeći kadrove iz drugih zemalja, ali i stvarajući pretpostavke za povratak iseljenika iz Hrvatske.

3. Reformirati sustave strukovnog i visokog obrazovanja kako bi kvalitetnije pratili potrebe i trendove razvoja gospodarstva. Sustav strukovnog obrazovanja osposobiti za brzu reakciju na potrebe tržišta kroz povećanje upisnih kvota i nove obrazovne smjerove.U sustavu visokog obrazovanja povećati efikasnost s naglaskom na studije budućnosti i usklađenost potreba tržišta i upisnih kvota.Danas je više od  13. 000 neupisanih mjesta na fakultetima i visokim školama, a čak 53 studijska programa bez ijednog studenta dok istovremeno raste broj zaposlenih na veleučilištima i sveučilištima. Studije bez upisanih studenata suspendirati ili u potpunosti ukinuti.

4. Ubrzati pravosudne procese informatizacijom sustava, racionalizacijom mreže sudova i donošenjem obvezujućih rokova za rješavanje sudskih predmeta.

5. Povećati efikasnost preraspodjele sredstava iz fondova EU u korist privatnih investicija te alocirati veća sredstva za zelenu tranziciju.

6. Iskoristiti investicijski potencijal obveznih mirovinskih fondova kroz povećanje stope izdvajanja u drugi mirovinski stup i liberalizaciju limita za ulaganje.

7. Povećati ukupnu efikasnost državnog sektora s naglaskom na optimiranju broja zaposlenih, uređivanju sustava i povećanju plaća u javnim i državnim službama uz jačanje kompetencija zaposlenih. Sukladno preporukama OECD-a povećati kvalitetu korporativnog upravljanja u javnim poduzećima.

8. Racionalizirati sustav lokalne samouprave i transformirati sustav u  efikasni servis poduzetnicima i lokalnoj zajednici. Financijski neodržive općine ukinuti.

9. Reformirati zdravstveni sustav u cilju efikasnijeg upravljanja javnim novcem iz zdravstvenih doprinosa kroz racionalizaciju mreže bolnica i sustava javne nabave. Definirati odnos privatnog i javnog zdravstva u korist povećanja dostupnosti zdravstvenih usluga te redefinirati institut bolovanja u cilju smanjenja troškova bolovanja na teret poslodavaca.

10. U sklopu reformi energetskog sektora, ukloniti prepreke ulaganjima i smanjiti administrativne postupke koji ograničavaju veće korištenje obnovljivih izvora energije u cilju povećanja njihova udjela na 45 posto.

  

Od 2012. do 2024. godine HUP je bio sjedište UN inicijative Global Compact Hrvatska, promičući tako princip društveno odgovornog poslovanja među svojim članovima.


 

 

vrh stranice